'Pamukkale Travertenleri'ni kimyasalla yıkadılar'

  3.09.2017 - 12:11:06  UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Pamukkale Travertenleri'nin içindeki yosunları temizlemek için kimyasal madde kullanıldığı ortaya çıktı. Konuyu gündeme getiren Nur Köse adındaki şehir plancısı bir yurttaşın, UNDESCO ve bakanlık dahil ilgili tüm kurumlara dilekçe yazarak şikayette bulunduğu belirtildi.
  Bir dünya harikası olan Pamukkale’deki Antik Havuz’da yapılan işlemler tartışma yarattı. Yapılan işlemlerle Pamukkale’nin doğal yapısının bozulma tehlikesi altında olduğu bildirildi. Şehir Plancısı ve 42 yıldır antik havuzun daimi ziyaretçisi olan Nur Köse adındaki vatandaşın gördüklerini, “UNESCO Türkiye Milli Komisyonuna, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğüne, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Denizli Valiliğine, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne ve havuzun işletmecisi Anadolu Kültürel Girişimcilik’e yazıyla ilettiği ortaya çıktı. Aydınlık gazetesinin UNESCO ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan edindiği bilgilere göre Nur Köse Pamukkale’deki antik havuzlarda gördükleri ile ilgili dilekçesinde özetle şu noktalara dikkat çekti:

  HAVUZLARIN YÜZLERCE YILDAN GELEN DOĞAL YAPISI

  Antik havuz, içerisinde var olan; “Su içerisindeki yosunlar”, “Havuz kenarlarında su hizasının hemen dışında yanlardaki süngerimsi yosunlar”, “Havuz kenarlarında su hizasının hemen dışındaki saçaklı, Havuza doğru yapraklı ve çiçekli dallarıyla eğilen zakkumlar” havuzun doğal süsleri ve bitki örtüsüdür. Havuzun süsü ve tamamlayıcısı bu 4 unsur, özenle korunmalıdır. Antik Havuza her gün binlerce kişi girmekte, bitkileriyle birlikte mevcut doğal yapısının korunaklılığı ve mevcut yosunların da katkısıyla hiçbir kimse hiçbir enfeksiyon kapmamaktadır. Yüzlerce yıldan gelen bu yapının aynen korunması şarttır.

  YOSUNLAR PİSLİK DEĞİL TEMİZLİK İŞARETİ

  Yıllardır, sadece kış aylarında, havuza giren çıkan sayısı azaldığında, havuz içerisindeki su hareketliliği azaldığı için, su içerisindeki kayalar ve derin bölge fazla yosun tutar gibi olduğunda sadece basınçlı suyla (İşletmeci Anadolu Kültürel Girişimcilik gibi kazıyarak ya da metal fırçalarla dibinden fırçalayarak değil) havuz içerisinde bir hareketlilik yaratılarak yosun oluşumu yavaşlatılmakta, yazın buna daha az gerek duyulmaktadır. Havuza giren bilinçli ziyaretçiler, havuzun bu doğal güzelliklerini paylaşırken, havuz üzerinde yüzen yosunları veya havuz kenarı ve içerisindeki taşlardaki yosunları alıp yüzlerine ve vücutlarına sürerken, bazı bilgisizler bu yosunların pis olduğunu düşünmektdirler. Yosunlar kazındıkça, hem havuz bembeyaz, silik, ölü ve renksiz gözükmekte, hem de sahip olduğu içerik telafi edilemez bir şekilde zarara uğratılarak yok edilmektedir. Bu yosunlar, temiz suda bulunurlar ve suyun pisliğinin değil, temizliğinin kanıtıdır.

  KİMYASALLA MÜDAHLE

  29 Temmuz 2017 tarihinde tekrar Antik Havuz’a geldiğimde, havuzda aşırı bir kimyasal kokusu fark ederek ne olduğunu sorduğumda önce bir şey söylenmek istenmemiş ama yoğun ısrarlar neticesinde havuzun bittiği yerden itibaren ayak basılan alanların, havuz girişlerinin ve havuz içerisindeki tüm iç yan kenarların ve havuza su akan kanalların kimyasalla yıkandığı ifade edilmiştir. Ayrıca, havuz çevresinde yapılan yıkamalarda da bu kimyasal atık suyun havuzun içerisine suyun dökülmesini sağlayan kanallara verildiği barizdir. Kaldı ki, gözle görülür şekilde bu kimyasalların havuzun tamamına da uygulandığı anlaşılmaktadır.

  Kirlilik yaratan krem ve yağa havuzda izin verilmemesi ama suyun moleküler yapısını bozan kimyasalların havuz içerisinde bulunmasında bir sakınca görülmemesi akıllara zarardır. Bu uygulamanın devamı, travertenlerin kararmasına da sebep teşkil edilecektir. Atılankimyasallar suyun sağlık üzerine faydalı etkilerini hem ortadan kaldırmakta, hem de içilerek veya girilerek kullanıldığında sağlığa zararlı bir hal almasını sağlamaktadır. Sağlık üzerindeki etkileri, İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı’nın raporlamalarıyla son derece kesin olan bu suyla, hangi gerekçeyle olursa olsun 1 gram bile olsa, kimyasalların teması affedilebilir değildir!

  UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NDE

  1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde 485 sıra numarasıyla alınan Pamukkale-Hierapolis, içerisindeki bu Antik Havuz’la birlikte bu listede yer almıştır. Havuzun 1400 yıllık doğal yapısını oluşturan yosunları ve bitki örtüsünü yok etmek, suyun içerisindeki ve kenarlarındaki bitki ve yosunları taşlardan metal fırçalarla kazımak, kimyasallarla hem bu havuza giren, bu suyu içen insanlara ve hem de havuzun kendisine zarar vermek hakkı kimsede olamaz! Bu Antik Havuz, travertenleri oluşturan ana kaynaklardan birisidir, hiçbir koruma ve içerisindeki ve çevresindeki yosunlarla veya bitki örtüsüyle cansiperane müdahale gerektirmeden, koruma kurulları olmadan mevcut travertenleri oluşturmuştur.

  ÖNLEM ALINMALI

  Nur Köse tarafından işletmeci firmaya ve korumakla yükümlü kurumlara gönderilen yazıda, tek talebinin Pamukkale Antik Havuz’unun korunması oladuğu kaydedilerek, gerekli önlemler alınmaması halinde tehlikenin önlenmesi için hukuki yollara başvurulacağı bildirildi.

  MUCUR DÖKME HAZIRLIĞI

  Ayrıca, alınan duyuma göre, havuza çok ciddi miktarda (40 ton gibi) bir mucur dökme hazırlığı yapılmaktadır. Havuzdaki küçük çakıl taşlarımucur değildir. Bu çakıl taşları da sadece kısmen belli alanlarda vardır, genelde zemin yekpare bir taştan oluşmaktadır. Hiçbir sebeple havuza mucur da dökülemez!


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 3.09.2017 - 12:11:06 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ayu Atmaca - 3.09.2017 14:51:55
  Vala burası Türkiye der geçerim
  kerem - 4.09.2017 10:48:03
  Bu sadece travertenlerde olan bir sorun değil. Daha önce de hatırladığım kadarıyla Aspendos tiyatrosunun mermerlerinin yerine mutfak mermeri döşenmişti. Ülkemizde son yıllarda maalesef genel bir vurdumduymazlık, yozlaşma, işi hak edene vermeme, kontrolsüzlük vs. vs. bir sürü etken var. Bu durumdan tarihi ve turistik yerler de elbette hakkını alıyor. En tepeden başlayarak bu anlayış düzeltilmezse 20-30 sene sonra elde bir şey kalmaz :(
  rehber mustafa - 5.09.2017 13:34:01
  Pamukkale böyle haberleri haketmiyor.Pamukkalede turizmci olmayan yöneticiler olmadığı sürece ayrıca antik alan başı boş, herhangi bir sorunda muhatap yok, turisti yolunacak kaz görüyorlar, havuz zaten başlı başına evlere şenlik, haftada iki üç kez grup getiriyoruz iyi olur mu diyoruz hiç ümidim yok, sözde turizmci firma aldı yönetici bence gitsin meyve halinde çalışsın, güney kapısı dükkanları turisti yoluyor, ne fiş veriyorlar ne hizmet, Travertenlerde eskiden su olurdu su vermiyorlar, su çok ama neden vermiyorlar!O antik havuz böyle giderse bitecek, yazık.eskiden valilik çalıştırırken devlet bundan on kat iyiydi, ozamanda kıızyorduk bazen ama sorun anında çözülürdü, vali yrd ulaşırdık,şimdi havuzu işletemeyen anlamayan bir yönetim, yiyeceklere girmeyecem italya fiyatları....güvenlik desen ayrı sorun sadece düdük, temizlik yok....yetkili yok...pamukkalede yönetim yok...yazık oluyor havuza ve pamukkaleye, türkiye turizmine...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook 60 yaş ve üstü müşterileri için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Qatar Airways Antalya uçuşlarına başladı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  2018'in en ucuz 'her şey dahil' destinasyonları belli oldu
  Otelciler dikkat! Birileri sizden habersiz otelinizi satıyor olabilir
  Fettah Tamince: İşimiz gücümüz yok plaj mı işleteceğiz!
  UKOME, acenteleri isyan ettiren iki kritik maddeyi iptal etti
  Turizmciler, rekor ziyaretçi hedefiyle Moskova'daki festivale hazırlanıyor
  IHG'den 40 milyar dolarlık lüks otel segmenti için yeni marka
  Alltours, 'Mısır, Türkiye, Tunus' dedi, İspanya'dan söz etmedi
  Almanya'da mayıs ayının kazananları belli oldu, Antalya ne durumda?
  VİDEO: Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  İzmir turizmindeki toparlanma sürüyor
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun