Benzer Haberler:
  Önemli detay: Türk turizmci Küba'da neden gözaltına alındı?
  DEİK'in Başbakana sunduğu turizm raporunda neler var?
  İşte 10 aylık küresel turizm verileri ve bölgelerin performası
  '2018 yılı tanıtım stratejimizde öncelik Türkiye algısı'
  Türkiye'de film çeken yabancılara ve tanıtıma katkı sağlayan dizilere destek
  Trump Küba politikasını sertleştiriyor, turizme ilişkin kısıtlamalar gelecek
  Detur ile ALTAV arasında '3 bin euro sponsorluk' tartışması
  Detur'dan ALTAV'a yanıt: Tanıtıma harcadığımız kaynağı itibarsızlaştırıyor
  Kempinski Havana'da 5 yıldızlı otel açıyor
  Düşen uçakta skandal belgelendi, hava yolunun lisansı askıya alındı

  'Ortak dizi çekelim turizmi geliştirelim'

  19.02.2017 - 09:30:30  Son yıllarda dizi film ihracatının 100 milyon doları bulduğu Türkiye, bu alanda Latin Amerika ülkeleri ile ortak iş birliğine hazırlanıyor. DEİK Türkiye-Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Aykut Eken, “Latin Amerika ülkeleri ile ortak çalışma yapıp, turizmi ve ticareti canlandırabiliriz” dedi.  Türk dizilerin ihracatı yıllık 100 milyon doları aşarken, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) da dizilerin turizme ve ticarete katkısını arttırmak için harekete geçti. DEİK Amerika İş Konseyleri Başkanları Koordinasyon Toplantısı'nda da gündem maddelerinden biri olan Türk dizileri için, Latin Amerika ülkeleri ile ortak çalışmalar gündeme geldi. DEİK Türkiye-Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Aykut Eken, “Özellikle Latin Amerika ülkeleri ile yapılacak ortak projeler, hem Türkiye’nin tanıtımına katkı yapacak hem de ticareti arttırmak için sıcak bir ortam yaratacak” diye konuştu.

  TURİZMDE ÖNEMLİ YATIRIM FIRSATLARI

  Hürriyet'ten Ceyhan Kuburlu'nun haberine göre, DEİK Amerika İş Konseyleri Başkanları Koordinasyon Toplantısı’nın önemine dikkat çeken Aykut Eken, şöyle konuştu:

  “Bugün Türkiye ile 33 Latin Amerika ülkesinin toplam dış ticaret hacmi 9 milyar dolar seviyesinde. Bu rakam 2006 yılında sadece 2 milyar dolardı. DEİK ile yapılan çalışmalar sayesinde hızlı bir artış yaşandığı gözlendi. Biz bu rakamı her yıl yukarılara çekmek için çalışıyoruz. Bunu yaparken de birçok farklı çalışma gerçekleştiriyoruz. Türkiye Latin Amerika ülkelerinde yakından bilinen bir ülke. Bu ülkelerde inşaat, gemicilik, turizm ve gıda alanında büyük yatırım fırsatları bulunuyor. Türk iş adamlarına bu ülkelerdeki yatırım fırsatlarını anlatıyoruz. Afrika’dan daha büyük bir pazar olabileceğine inanıyorum. Türkiye için çok ama çok önemli fırsatlar bulunuyor. Brezilya, Meksika, Venezuela, Kosta Rika gibi ülkelere önemli ihracatlar yapabiliriz. Bu ülkelerde yatırım ortamı da inceleniyor.”

  'TÜRKİYE’Yİ DİZİLER TANITTI'

  DEİK olarak yaptıkları çalışmalarda Latin Amerika ülkelerinde Türk dizilerinin de ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduklarını dile getiren Aykut Eken, şöyle devam etti:

  “Bu ülkelerde Türkiye’yi tamamen dizilerle tanıttık. Bugün çok ciddi ihracat rakamları var bu alanda. Türk dizi sektörünün ihracatı 100 milyon doları aşıyor. Bu diziler tanıtım ve turizme büyük katkı sağlıyor. Aynı zamanda ticaret için de sıcak bir ortam yaratıyor. Yapılan toplantıya Latin Amerika ülkelerinin temsilcileri de katıldı. Türkiye ile Latin Amerika ülkelerinin ortak bir dizi ya da film konusunda çalışma yapması gündeme geldi. Bu gerçekleşirse daha fazla izleyici çekilebilir. Böyle olunca turizm de canlanabilir. Bu alanda birçok oyuncumuz Latin Amerika ülkelerinde meşhur oldu. Oralarda çok iyi tanınıyorlar. Onların da yer alacağı bir çalışma gerçekleşebilir.”

  'KÜBA-TÜRKİYE ARASINDAKİ TURİZM POTANSİYELİ GELİŞECEK'

  Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacağını anlatan Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals ise, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türk Hava Yolları’nın (THY) Küba’ya direk uçuşları başlatması çok önemli. Bu iki ülkenin gelecekte daha iyi ilişkiler içerisinde olacağını ve turizm potansiyelini geliştireceğini gösteriyor. Bu gelişmeler politik ilişkilere de yansıyor. Küba’da dizi sektörü ile ilgili birçok çalışma yapılıyor. Bu alanda Küba Latin Amerika’nın dublaj merkezi olmak üzere. Türk dizilerine talep çok fazla. Ancak bu yetmez. Küba’nın daha fazla içeriğe ihtiyacı var. Çocuk programları ve tarih programları bu alanda Küba’da çok iyi iş yapabilir. Türkler çeksin bize göndersin.”

  'TURİZM YATIRIMLARINA İHTİYAÇ VAR'

  Türkiye’nin nüfusu ve coğrafi konumuyla çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Brezilya İstanbul Başkonsolosu Paolo Franca ise Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında bir köprü niteliğinde olduğunu belirterek şöyle konuştu:

  “Türk inşaat sektörü dünyada çok önemli bir noktada. Brezilya’da turizm yatırımları ihtiyacı var. Bu alanda Türk iş adamlarına büyük fırsatlar var. Türk dizileri de Latin Amerika ülkelerinde yakından takip ediliyor. Bu Türkiye için çok önemli bir fırsat turizmi çeşitlendirebilirsiniz. Türkiye ve Brezilya dizi sektöründe potansiyeli çok yüksek iki ülke. Ortak çalışmalar da yapılabilir.”


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 19.02.2017 - 09:30:30 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Alanyalı - 19.02.2017 18:37:14
  Amca senin dediğini 3 sene önce köşe yazarları dahil hepimiz yazdık söyledik yeni bir şey bul oları söyle
  FULYA OKUTUR - 20.02.2017 16:17:17
  Taaa Latin America ulkelerine gidinceye kadar, burnunuzun dibinde Hindistan var. Yeni Hindistan"daki 2 fuardan donduk. Bize Turkiye"de dogru durust izleyici kitlesinin bile olmadigi, adini duymadigimiz Turk dizilerini Hintlilerin buyuk begeniyle seyrettigini anlattilar. Maalesef, is talep edildiginde tozlu raflara kalkmis dizilerden televizyonlar astronomik rakamlar istemisler. Ustelik bu dizilerin davet edilen yildizlari tenezzul edip bu cok sevildikleri ulkeye gitmemisler ciddi paralar teklif edilmesine ragmen. Lutfen, tvler ve bu yildizciklarimiz biraz bu tip calismalari ulkelerini tanitmak adina gorevli ve sorumluluk hissederek, gerektiginde hic bir bedel olmadan turizm elcisi gibi davransinlar.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Alkoçlar'ın kiracıları, Konyaaltı'ndaki halk plajına da göz dikti
  TÜRSAB'da 5 Yöre Temsil Kurulunun daha başkanı ve yönetimi belli oldu
  Ryanair greve giden çalışanları işten atmakla tehdit etti
  'Turizm Mayorka'yı öldürüyor'
  'TÜRSAB eski başkanının yaptığı girişim içinden çıkılmaz bir hal aldı'
  Mehmet Ersoy maaşını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacak
  Almanya, Türkiye'ye dönük seyahat uyarısını hafifletti
  TÜRSAB heyetinin Bakan Ersoy'a yaptığı ziyarette hangi konu konuşuldu?
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  16 yaşındaki stajyerin otelde ölümüyle ilgili dava sonuçlandı
  TÜRSAB'da 4 Yöre Temsil Kurulunun seçimleri daha tamamlandı
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun