'Krizde en büyük darbeyi egosuna yenik düşen otelciler yedi'

  18.12.2017 - 09:40:45  HMT Otel Yatırım ve Yönetim Danışmanlığının sahibi Hamit Topaloğlu, kriz sonrası yapılan otelleri yazdı. Kriz döneminde en büyük darbeyi egosuna yenik düşüp büyük yatırımlar yapan otelcilerin yediğini ifade eden Topaloğlu, ''Yeni dönemde yapılan oteller yatırımcılının ders aldığını gösteriyor.'' dedi.  Topaloğlu'nun ''Yeni otel yatırımları'' başlıklı ayzısı şöyle:

  ''2016 ve 2017 yıllarına baktığımız zaman, yatırımcıların çok ciddi bir şekilde frene basmış olduğunu görüyoruz. Bunun çok haklı sebepleri var. Öncelikle 2016 yılında meydana gelen olumsuzluklar. Maalesef bir ülkenin başına gelebilecek her şey geldi. Tusunami bile oldu. En büyük etken, terör saldırıları. Her ne kadar bütün ülkelerde meydana gelse de, ülkemizdeki etkileri çok daha fazla oldu. Bu durum doğal olarak turizme en büyük darbe vurdu ve dibi gördük. Açık olan otellerimizden birçoğu, kapandı ya da el değiştirdi. Turizm çalışanları çok zor günler yaşadı. Burada otel işletmeciliğinde eksik kaldığımız ve “şımarık otelclik” yaptığımız için yıkım daha büyük oldu. Zaaflarımız ortaya çıktı. A, B, C planlarımız olmadığı için karar almada ve uygulamada geç kaldık. Yumurtaların aynı sepette olması zararı büyüttü. Telaşla uygulanan kararlar, yatırımcıya ve çalışanlara büyük darbe vurdu. 2017 yılında ibre biraz pozitife döndü ve moraller yerine gelmeye başladı.  ''EGOSUNA YENEMEYEN OTELCİLER EN BÜYÜK DARBEYİ YEDİ''

  Egosunu yenemeyip gereksiz yere büyük yatırımlar yapan yatırımcılar en büyük darbeyi yedi. Onun yerine doğru fizibilitelerle yapılan doğru yatırımların hasarı daha az oldu. 2018 – 2019 yatırımlarını incelediğimiz zaman gördük ki, yatırımcılarımız doğru yolu bulmuşlar. Kar odaklı, focus oteller, limited service oteller, butik oteller ön plana çıkmış durumda. Bu otellerin yatırım maliyeti düşük olduğu gibi, İşletme maliyetleri de düşüktür. Kar marjı çok daha yüksek, yatırımın geri dönüşü daha hızlıdır. Kriz anında hareket kabiliyeti daha yüksektir.

  ''ULUSLARARASI ZİNCİRLERİN TÜRKİYE İŞTAHI DEVAM EDİYOR''

  2018 - 2019 yıllarında planlanan projeleri incelediğimizde, 150’ye yakın otel projesi geliyor. Başta İstanbul, İzmir, Antalya olmak üzere Anadolu’nun bir çok iline yeni projeler geliyor. Er Yatırım Marriott grubuyla, ciddi yatırımlara imza atıyor. Uluslarası zincirlerin Türkiye iştahı bütün hızıyla sürüyor. Yerli ytel zincirleri, Rixos, Dedeman, Limak, NG, Elite World gibi, çeşitliliği arttırıyor, Resortlarda büyüyen zincir markalar, şehir otelciliğinde hızla ilerliyor, Rusya, Kazakistan, Dubai, St. Petersburg, Makedonya, Üsküp, KKTC, te yeni otel yatırımlarına tam hızla devam ediyor.

  AKILLICA!

  Butik otelleri incelediğimiz zaman çok güzel bir tablo görüyoruz. Özel konumlandırılmış, kişiye özel hizmetleriyle misafirlerine ev ortamı sunmaktalar. Bugün Sultanahmet, Kumkapı, Çeşme, Alaçatı, Bodrum gibi yerlerde yatırımlar bütün hızıyla devam ediyor. İşletmeciler memnun. Bu yıl içerisinde projesini yürüttüğümüz bir çok butik oteli belirtilen bölgelerde turizme kazandırıyoruz. Arkalarında zincir otel gücü olmadan bağımsız olarak, temalı konseptleriyle hizmet verecekler.

  ''ÖNEMLİ OLAN DOĞRU YERE DOĞRU YATIRIMI YAPMAK''

  Biz geleceği parlak görüyoruz. Otel yatırımları, borsa gibi anlık iniş çıkışlardan etkilenmemeli. 40 - 50 yıllık projeksiyonla planlanmalı. Geçmişe baktığımızda o kadar çok olumsuzluk gördük ki, 11 Eylül, Arap Baharı, savaşlar, ülkelerin dağılması, sınırların değişmesi... Fakat dünya turizmi ve otelciliği büyümeye devam etti. Buna bağlı olarak Türk turizmi de büyümeye devam etti. Bu nedenle yeni otel yatırımlarına devam edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Önemli olan; “doğru yere, doğru otel yatırımı”. Heryere otel yapılamaz. Kriz dönemlerinde gördük. Bazı oteller kepenk indirirken, doğru yere yapılan oteller yüzde 50 karlılıkla çalıştı.

  Bağımsız Özel Marka Oteller

  Herhangi bir Zincir Otel markası adı altında olmayan, yatırımcının kendi markasını yarattığı otellerdir. Planlanan yatırımların bir çoğu bu kapsama girmektedir. Önümüzdeki yıllarda bir çok yeni Otel ismi duyacağız.

  En büyük avantajları;

  *Zincir otellerin yatırım dayatmalarına maruz kalmayacaklar
  *İşletme maliyetleri daha düşük olacak
  *Her türlü piyasa değişikliğine daha hızlı reaksiyon gösterecekler. Fiyatlarda çok daha fazla esnek olacaklar
  *Finansal performansta zincir otellerin hadef baskısı altında olmayacaklar

  Dezevantajları ise;

  *Zincir Otellerin “know-how”u olmayacak. Kendi yollarını bulmak zorunda kalacaklar
  *Acentelere ve online acentelere karşı pazarlama ve pazarlıkta zayıf kalacaklar.
  *Bunlarıda ancak işi bilen profosyonellerle aşabilirler

  Otel yatırımlarında mutlaka planlama aşamasından başlayarak, işletme sürecinde dahi “ işi bilen, danışmanlardan” destek almak. Otelin doğru kurgulanması ve işletilmesi çok önemli. Otelcilik hiç bir işletmeyle bir tutulamaz, kendine özgü muhasebe altyapısı ve hizmet planlaması yapılmalı.

  Doğru yapılan Yatırım ve işletmenin geri dönüşü hızlandıracağına ve önümüzdeki yıllarda yatırımların daha artacağına inanıyoruz.''  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 18.12.2017 - 09:40:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Antalya'daki gıda ve içecek fuarına 'alkollü içki' yasağı
  12 gündür haber alınamayan Bodrumlu turizmcinin cesedine ulaşıldı
  Mısır'a merkez bankası ve IMF kökenli ekonomist turizm bakanı
  Avusturya basını: Türkiye'de 5 yıldızlı otelde tatil 4 yıldız fiyatına
  2018'de Türkiye nasıl bir turizm performansı gösterecek? İşte 4 senaryo
  Bakan Kurtulmuş: Elimde olsa ruhsat vermem!
  TUI İngiltere'nin bir şehrinden daha Dalaman'a uçuş başlatıyor
  TÜRSAB seçimlerine katılım için son 9 gün
  Pegasus'un Trabzon kazası ile ilgili tüm gelişmeler: Ahbap-çavuş ilişkisi...
  Fadıl Akgündüz'ün Caprice Gold projesinde 700 mağdura tebligat gitti
  Numan Kurtulmuş Türkiye'nin 2018'deki turist hedefini açıkladı
  Bakan yineledi: Her şey dahil sisteminden çıkmamız lazım
  Mısır konusunda Rus operatörlerin kafası karışık, Anex beklemeye geçti
  Rusya'dan Türkiye'ye 905 bin kişiyi kapsayan turist yasağı
  Türkiye'den üç otel Conde Nast'ın 'Golden List 2018' listesinde
  Antalya-Konyaaltın'da ucube binalar yükseliyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun