'Krizde en büyük darbeyi egosuna yenik düşen otelciler yedi'

  18.12.2017 - 09:40:45  HMT Otel Yatırım ve Yönetim Danışmanlığının sahibi Hamit Topaloğlu, kriz sonrası yapılan otelleri yazdı. Kriz döneminde en büyük darbeyi egosuna yenik düşüp büyük yatırımlar yapan otelcilerin yediğini ifade eden Topaloğlu, ''Yeni dönemde yapılan oteller yatırımcılının ders aldığını gösteriyor.'' dedi.  Topaloğlu'nun ''Yeni otel yatırımları'' başlıklı ayzısı şöyle:

  ''2016 ve 2017 yıllarına baktığımız zaman, yatırımcıların çok ciddi bir şekilde frene basmış olduğunu görüyoruz. Bunun çok haklı sebepleri var. Öncelikle 2016 yılında meydana gelen olumsuzluklar. Maalesef bir ülkenin başına gelebilecek her şey geldi. Tusunami bile oldu. En büyük etken, terör saldırıları. Her ne kadar bütün ülkelerde meydana gelse de, ülkemizdeki etkileri çok daha fazla oldu. Bu durum doğal olarak turizme en büyük darbe vurdu ve dibi gördük. Açık olan otellerimizden birçoğu, kapandı ya da el değiştirdi. Turizm çalışanları çok zor günler yaşadı. Burada otel işletmeciliğinde eksik kaldığımız ve “şımarık otelclik” yaptığımız için yıkım daha büyük oldu. Zaaflarımız ortaya çıktı. A, B, C planlarımız olmadığı için karar almada ve uygulamada geç kaldık. Yumurtaların aynı sepette olması zararı büyüttü. Telaşla uygulanan kararlar, yatırımcıya ve çalışanlara büyük darbe vurdu. 2017 yılında ibre biraz pozitife döndü ve moraller yerine gelmeye başladı.  ''EGOSUNA YENEMEYEN OTELCİLER EN BÜYÜK DARBEYİ YEDİ''

  Egosunu yenemeyip gereksiz yere büyük yatırımlar yapan yatırımcılar en büyük darbeyi yedi. Onun yerine doğru fizibilitelerle yapılan doğru yatırımların hasarı daha az oldu. 2018 – 2019 yatırımlarını incelediğimiz zaman gördük ki, yatırımcılarımız doğru yolu bulmuşlar. Kar odaklı, focus oteller, limited service oteller, butik oteller ön plana çıkmış durumda. Bu otellerin yatırım maliyeti düşük olduğu gibi, İşletme maliyetleri de düşüktür. Kar marjı çok daha yüksek, yatırımın geri dönüşü daha hızlıdır. Kriz anında hareket kabiliyeti daha yüksektir.

  ''ULUSLARARASI ZİNCİRLERİN TÜRKİYE İŞTAHI DEVAM EDİYOR''

  2018 - 2019 yıllarında planlanan projeleri incelediğimizde, 150’ye yakın otel projesi geliyor. Başta İstanbul, İzmir, Antalya olmak üzere Anadolu’nun bir çok iline yeni projeler geliyor. Er Yatırım Marriott grubuyla, ciddi yatırımlara imza atıyor. Uluslarası zincirlerin Türkiye iştahı bütün hızıyla sürüyor. Yerli ytel zincirleri, Rixos, Dedeman, Limak, NG, Elite World gibi, çeşitliliği arttırıyor, Resortlarda büyüyen zincir markalar, şehir otelciliğinde hızla ilerliyor, Rusya, Kazakistan, Dubai, St. Petersburg, Makedonya, Üsküp, KKTC, te yeni otel yatırımlarına tam hızla devam ediyor.

  AKILLICA!

  Butik otelleri incelediğimiz zaman çok güzel bir tablo görüyoruz. Özel konumlandırılmış, kişiye özel hizmetleriyle misafirlerine ev ortamı sunmaktalar. Bugün Sultanahmet, Kumkapı, Çeşme, Alaçatı, Bodrum gibi yerlerde yatırımlar bütün hızıyla devam ediyor. İşletmeciler memnun. Bu yıl içerisinde projesini yürüttüğümüz bir çok butik oteli belirtilen bölgelerde turizme kazandırıyoruz. Arkalarında zincir otel gücü olmadan bağımsız olarak, temalı konseptleriyle hizmet verecekler.

  ''ÖNEMLİ OLAN DOĞRU YERE DOĞRU YATIRIMI YAPMAK''

  Biz geleceği parlak görüyoruz. Otel yatırımları, borsa gibi anlık iniş çıkışlardan etkilenmemeli. 40 - 50 yıllık projeksiyonla planlanmalı. Geçmişe baktığımızda o kadar çok olumsuzluk gördük ki, 11 Eylül, Arap Baharı, savaşlar, ülkelerin dağılması, sınırların değişmesi... Fakat dünya turizmi ve otelciliği büyümeye devam etti. Buna bağlı olarak Türk turizmi de büyümeye devam etti. Bu nedenle yeni otel yatırımlarına devam edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Önemli olan; “doğru yere, doğru otel yatırımı”. Heryere otel yapılamaz. Kriz dönemlerinde gördük. Bazı oteller kepenk indirirken, doğru yere yapılan oteller yüzde 50 karlılıkla çalıştı.

  Bağımsız Özel Marka Oteller

  Herhangi bir Zincir Otel markası adı altında olmayan, yatırımcının kendi markasını yarattığı otellerdir. Planlanan yatırımların bir çoğu bu kapsama girmektedir. Önümüzdeki yıllarda bir çok yeni Otel ismi duyacağız.

  En büyük avantajları;

  *Zincir otellerin yatırım dayatmalarına maruz kalmayacaklar
  *İşletme maliyetleri daha düşük olacak
  *Her türlü piyasa değişikliğine daha hızlı reaksiyon gösterecekler. Fiyatlarda çok daha fazla esnek olacaklar
  *Finansal performansta zincir otellerin hadef baskısı altında olmayacaklar

  Dezevantajları ise;

  *Zincir Otellerin “know-how”u olmayacak. Kendi yollarını bulmak zorunda kalacaklar
  *Acentelere ve online acentelere karşı pazarlama ve pazarlıkta zayıf kalacaklar.
  *Bunlarıda ancak işi bilen profosyonellerle aşabilirler

  Otel yatırımlarında mutlaka planlama aşamasından başlayarak, işletme sürecinde dahi “ işi bilen, danışmanlardan” destek almak. Otelin doğru kurgulanması ve işletilmesi çok önemli. Otelcilik hiç bir işletmeyle bir tutulamaz, kendine özgü muhasebe altyapısı ve hizmet planlaması yapılmalı.

  Doğru yapılan Yatırım ve işletmenin geri dönüşü hızlandıracağına ve önümüzdeki yıllarda yatırımların daha artacağına inanıyoruz.''  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 18.12.2017 - 09:40:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Vural Karasu'dan Azur Air açıklaması: Resmi belge elimize ulaştı
  Sahte hastalık davası açan iki İngiliz turiste 83 bin liralık ceza şoku
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  Jolly Tur acentelerinde VR dönemi
  Bu 5 tur operatörü Rusya'dan Türkiye'ye 2.8 milyon turist getirecek
  Ekonomi, finans, pazarlar... Feti Kuyucu sektörün sıcak gündemini yazdı
  Genç turizmci evinde ölü bulundu
  Putin yüzde 76 ile yeniden devlet başkanı: Her şey, hepimiz değişiriz!
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun