Benzer Haberler:
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Burçlara göre ideal yaz tatilleri
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Operasyonlarını durduran Natalie'nin hangi ülkede kaç müşterisi var?
  TUI'nin en çok tatil sattığı ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sırada?
  'Yakıt desteği olmamasına rağmen Rusya'da uçaklar yüzde 100 doluyor'
  İşte Türk otelleri ile İspanya otelleri arasındaki fiyat farkı
  Jolly Tur'dan tatilseverler için yeni kampanya: Geçken Rezervasyon
  Alman aileler Türkiye'ye geri döndü, uzun süreli konaklamalar yükselişte

  'İngiliz turist eskiden parasını verip sokağa işerdi, şimdi para da vermiyor'

  3.08.2017 - 13:57:48  İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, İngiliz seyahat pazarının bir numaralı gündemi haline gelen sahte hastalık davaları ile ilgili kapsamlı bir haber hazırladı. Açılan pek çok sahte hastalık davasına yer verilen haberde, bu işin kökeninde neyin yattığına ve İngiltere yasalarındaki boşluğa da yer verildi. Haberde en dikkat çeken nokta ise, İspanyol bir avukatın ''sokağa işeyen İngiliz turist'' değerlendirmesi oldu.
  TurizmGüncel - Dış Haberler

  The Guardian, İngiltere'de 2014 yılında bu yana 50 kat artan 'tatilde hastalandım' davalarını ele aldı. Tazminattan para kazanmanın İngiltere'de çok eski ve yerleşik bir kültür olduğuna değinilen haberde, sahte dava açanların İngiliz yasalarındaki boşluklardan yararlandığı ifade edildi.

  İşte Guardian'in haberinden öne çıkan bölümler:

  ''GASTROENTERİT SAVAŞLARI''

  Seyahat şirketleri, sahte tazminat davaları konusunda dünya birincisi olan İngilizlere karşı savaş başlattı. Peki Akdeniz'deki bu 'gastroenterit' savaşların nedeni ne?

  ''HUKUK ŞİRKETİ CESARETLENDİRMESE DAVA AÇMAZDIK''

  2013 yılında Girit'te 5 yıldızlı bir otelde tatil yapan Sean ve Caroline Bondarenko, dönüşlerinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra, 2016 yılında, tatileri sırasında zehirlendiklerini iddia ederek 10 bin poundluk tazminat davası açtı. Söz konusu çift daha sonra, ''Eğer hukuk şirketi bizi cesaretlendirmese böyle bir davayı açmazdık'' diye demeç verdi. Sonuçta sadece bir gün süren ve çok ciddi olmayan bir rahatsızlık geçirmişlerdi.

  SAHTE DAVAYA 170 BİN POUNDLUK DAVA

  Ancak işler bu kez yolunda gitmedi. Girit'teki Caldera Palace Hotel, çiftin tatil sırasında çekip Facebook'tan yayınladıkları ve tatilin keyfini çıkardıklarını gösteren fotoğraflar ile otelin kamera kayıtlarını delil olarak sunarak karşı dava açtı. Otelin tazminat talebi 170 bin pounddu ve markasının zarar gördüğünü iddia ediyordu. Eğer Bondarenko çifti davayı kaybederse, çok sevdiği evini de kaybedecek ve bu nedenle çok endişeliler...

  ''AÇILAN DAVADAKİ BEYANLAR DAVACILARA AİT DEĞİL''

  Otelcinin açtığı karşı dava ile ilgili mahkeme evraklarını gördüğünde şok olduğunu belirten Sean Bondarenko, ''Kağıtlarda otelle ilgili söylediğim iddia edilen beyanları gördüm. Bunların hiçbirini söylememiştik. Geleceğimiz için telaşlıyız ve evimizi kaybedebiliriz'' derken, avukatlık bürosu ise ortada bir yanlış bulunmadığuını iddia etti. 2013'teki tatil için 2016 yılında açılan sahte hastalık davası nedeniyle Bondarenko ailesi, bir anda kendilerini 'gastroenterit' savaşlarının en ön cephesinde buldu.

  ''YILDA 100 MİLYON POUND''

  Son birkaç yıldır otelciler, İngilizler arasında yeni bir 'hastalık' keşfetti; melingering (rol yapma). İspanya'da otel ve apartman hizmeti sunan Cehat adlı şirket, son 3 yılda İngiliz turistlerin sahte hastalık davalarının sektöre 100 milyon pounda mal olduğunu belirtiyor.

  DAVA AÇAN İNGİLİZ SAYISI ALMANLARIN 35 KATI

  Bir İngiliz tur operatörünün açıklamasına göre, geçen yılın temmuz-ağustos aylarında tatile giden 750 bin İngilizden 4 bini 'tatilde hastalandım' davası açarken, bu sayı 800 bin Alman turist için 134, 375 bin İskandinav turist için 39 olarak gerçekleşti. Yılda ortalama 15 milyon turist ağırlayan İspanya'nın önde gelen gazetelerinden El Pais, İngiliz turistin gıda zehirlenmesi iddialarının tatili bedavaya getirme amacı taşıdığını yazdı. Gazete, ''Pek çok İngiliz 'gıda zehirlenmesi' iddiasıyla, her şey dahil bir tatili bedava getirmenin yolunu buldu.'' diye yazdı.

  ''SOKAKLARA İŞEYİP PARAYI GERİ ALIYORLAR''

  Madrid'de bulunan bir hukuk firmasının kıdemli ortağı Marie Rogers, ''İngilizler gelir ve İspanya'da sokaklara işerlerdi. Ancak o eğlenceli hayatın parasını ödedikleri için İspanyollar ses etmezdi. Şimdi yine sokaklara işiyorlar ve paralarını alıp geri gidiyorlar. İspanyollar bu durumdan mutlu değil.'' diyor.

  ''OTELLER VE OTEL SİGORTACILARI GEÇ UYANDI''

  İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na göre, tatilde sahte hastalık davalarına karşı İspanya'da başlayan mücadele, daha sonra Portekiz, Yunanistan ve Türkiye'ye de yayıldı. Marie Rogers, ''Çok sayıda tur operatörü sigortacısı ile çalışıyoruz. Onlar bu sorunun geldiğini önceden gördüler ve adımlar attılar. Pek çok sigorta şirketi ya poliçeyi tamamen geri çekti ya da içeriğindeki teklifi değiştirdi. Ancak otelciler ve otel sigortacıları çok geç uyandı.'' değerlendirmesinde bulundu.

  ''ASIL MESELE İNGİLTERE'DEKİ YERLEŞİK 'TAZMİNAT' KÜLTÜRÜ''

  Peki ne oldu da 2014 yılından bu yana sahta hastalık davaları 50 kat arttı? Aslında bu sorunun cevabı İngiltere'de yerleşik 'tazminat' kültüründe gizli. İngiltere'de sadece 2015 yılında 840 bin tane 'aç gözlülük' davası açıldı. Durumun ciddiyetini gören İngiliz hükümeti, bu zihniyetle mücadele etmeye karar verdi.

  YASALARDAKİ BOŞLUKLAR

  Aslına bakılırsa bu davaları açan hukuk şirketlerinin, İngiltere'de geçerli olan 'maksimum tazminat miktarı'ndan dolayı bu tür davalar açmamaları ya da delil yetersizliğinden dolayı davaları kaybetmeleri gerekirdi. Ancak yasalarda bir boşluk vardı: Yaralanma yurt dışında olursa, 'maksimum tazminat' limiti bu davalara etki etmiyordu. Davaların artması sonrasında, ''Birleşik Krallık yasalarının dışında kalan bu yaralanma şekli nedir?'' şeklinde sorular sorulmaya başlandı.

  'KÜÇÜK' BİR DETAY...

  Elbette yurt dışında yaralandığınızda da bunu kanıtlamanız gerekir. Ancak orada küçük bir detay var; ''İmkanlar dahilinde''. İşte yasadaki bu boşluk, hukuk şirketlerinin ve aç gözlülerin binlerce pound kolay para kazanmasına neden oluyor. Hukuk firmaları bu konuda uzmanlaşmıştı ve birbiri ile rekabet halindeydi.

  ''TELEVİZYONLARDA REKLAM VERİYORLAR''

  İngiltere'de bu iş o kadar çığrından çıktı ki, İngiltere'de tatil hastalıkları davalarında pazar lideri olan Sickholiday.com televizyonlarda reklamlar yayınlayarak dava açmanın ipuçları hakkında insanları 'bilgilendiriyordu'. Sistem ise gayet basit işliyordu: Davayı kaybedersen avukatlık ücreti ödemeyeceksin, kazanırsan aldığın paranın yüzde 25'ini hukuk firmasına vereceksin.

  Sickholiday.com, sadece gerçek vakalarda dava açtıklarını bile söylemekten aciz. Söyleyebildiği tek şey, ''Beş başvuruyu sahte olduğundan şüphelenerek geri çevirdik. Dava açabilmek için, şikayetçi olan kişilerin gastroenterolog tarafından görülmesi gerekiyor.'' oluyor.

  ABTA SAHTE İDDİADA BULUNANLARI UYARIYOR

  Sahte hastalık davalarına karşı adeta savaş açan ve ülke çapında kampanyalar düzenleyen İngiliz Tur Operatörleri Birliği'ni (ABTA) suçlayan Sickholiday.com, birliği meşru iddiaları caydırmaya çalışmakla itham ederek, ''ABTA ve üyeleri halkı, gastroenterit davası açanların dolandırıcı olduklarına ikna etmeye çalışıyor.'' dedi. ABTA ise bu suçlamaya, ''Sahte iddiada bulunmanın potansiyel riskleri konusunda halkı uyarıyor, bir davanın nasıl açılması gerektiğine dair bilinçlendiriyoruz.'' şeklinde yanıt veriyor.

  İngiltere'de hastalanmalarla ilgili tazminat davalarının üst limiti, kaç gün hasta kalındığına bağlı olarak, 1.500-2.000 pound arasında değişiyor. Buna avukatlık ücreti de eklendiğinde tutar iki katına çıkabiliyor. Ancak hastalanma/yaralanma yurt dışında gerçekleştiğinde bir limit aranmıyordu.

  DURUM KONTROLDEN ÇIKTI, BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

  Durum iyice kontrolden çıkınca, İngiliz Dışişleri Bakanlığı İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye tatili sonrası sahte hastalık davası açanların İngiltere'de yargılanacağını duyurmak zorunda kaldı. Ceza maksimum 3 yıl hapis olacak. Bakanlık, sahte hastalık davalarının büyük zarar verdiğini ve tolerans gösterilmeyeceğini açıkladı.

  SAHTE DAVA AÇAN ÇİFT 3 BİN 700 POUND ÖDEYEBİLİR

  Tur operatörü Thomas Cook, geçtiğimiz günlerde Liverpool'lu bir çifte karşı sahtecilik davası açtı.

  Mahkeme başkanı, 34 yaşındaki July Julie Lavelle ve arkadaşı 34 yaşındaki Michael McIntyre'ye, sahte davadan dolayı Thomas Cook'a 3 bin 700 pound ödeyebileceklerini söylemişti. Çiftin havalimanı görüntüleri ve tatilinin nasıl geçtiğine ilişkin doldurduğu anket sahteciliği ele vermişti. 

  VÜCUT GELİŞRİTME SPORCUSU TÜRKİYE'DE YAKAYI ELE VERDİ

  Benzer bir durum da Türkiye'de yaşandı. Türkiye'de 19 gün tatil yaptıktan sonra ülkesine dönen Leon Roberts adlı vücut geliştirme sporcusu, tatilde hastalandığını iddia ederek dava açmıştı. Ancak Robert'in Facebook paylaşımları aynı şeyi söylemiyordu. Robert'in Facebook paylaşımlarında, tatilin değişik zamanlarında çekilmiş çok sayıda eğlence dolu fotoğraf yer alıyordu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 3.08.2017 - 13:57:48 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  TurizmGüncel uyarmıştı: Bu seferki kurban Recai Çakır oldu
  İstanbul Asya ve GAP Yöre Temsil Kurulu seçimleri sonuçlandı
  İstanbul Lütfi Kırdar'ın genel müdürlüğüne Handan Boyce getirildi
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun