'İkinci turizm devrimi bir an evvel başlatılmalı'

  30.04.2017 - 10:11:10  Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, 80'li yıllarda 'birinci turizm devrimini' gerçekleştiren Türkiye'nin, 2016'da yaşanan çöküşün ardından 'ikinci turizm devrimini' bir an evvel başlatması gerektiğini ifade etti.
  Turizmciler, referandum sonrası turizm sektörünü Sabah'tan Betül Alakent'e değerlendirdi.

  'Referandum sonrasında güçlü ve istikrarlı Türkiye'de turizm sektörünün de istikrarlı bir yükselişe geçeceğini ümit ettiklerini' aktaran Türkiye Sehayat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Türkiye, hak etmediği biçimde olumsuz bir algı süreciyle karşı karşıya kaldı. Dolayısıyla bundan sonraki dönemde turizm sektörünün en önemli beklentisi, Türkiye'nin tanıtım ve imaj çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütülmesi ve ülkemiz aleyhine özellikle de batı kamuoyunda oluşan negatif algının düzeltilmesi yönünde çalışmaların arttırılmasıdır. Biz de çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz" dedi. Turizm sektörünün içinden geçtiği zorlu süreci olabildiğince az hasarla atlatmasını sağlamak için ciddi çaba sarf ettiklerini aktaran Ulusoy, sektörün sorunlarını Turizm Bakanlığı'na aktardıklarını kaydetti.

  'TURİZM BİLİNCİ ŞART'

  Yaşanan zorlu süreçten sektörün ders çıkardığını da aktaran Ulusoy, turizmde çeşitliliğe odaklandıklarını kaydetti. Ulusoy, "Kongre, sağlık, golf kültür, kış, macera ve doğa turizmi gibi segmentlerinin geliştirilmesi önceliğimiz olacak" diye konuştu.

  'ANADOLU TURİZMİ GELİŞİYOR'

  Türk turizminin kıyı sahilleriyle sınırlı olmadığının altını çizen Ulusoy, Anadolu geneline yayılan bir turizm yatırım ivmesinin olduğunu belirtti. Ulusoy, "Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın stratejik planlamalarında gerekse de özel sektörün artan yatırımlarında bunu gözlemlemek mümkün. Biz de TÜRSAB olarak biz de ülkemizin dört bir yanına yayılan üye acentelerimiz ve 39 farklı Bölgesel Yürütme Kurulumuz ile turizmin ülke geneline yayılması için Travel Turkey Fuarı başta olmak üzere önemli etkinlikler düzenliyoruz" dedi.

  'MİSAFİR SAYIMIZI 2 KATINA, CİROMUZU İSE 3 KATINA ÇIKARACAĞIZ'

  Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise siyaset ve ekonomide istikrarlı bir döneme girildiğini belirterek, "Turizm sektörü kısa vadede istihdamı destekleyen, sürdürülebilir büyümeyi esas alan projelere ihtiyaç duyuyor. İstikrarlı bir döneme en çok turizm sektörünün ihtiyacı var. Bu nedenle hem siyasi hem ekonomik istikrar turizm sektörüne pozitif yansıyacak" dedi. Türkiye'nin yurt dışında güçlü ve güvenli bir imajı oluşacağının altını çizen Onaran, turizmcilerin de bu sürece katkı sağlayacağını kaydetti. Ekonomi ve siyasetteki istikrar devam ettiği sürece 5 yılda mevcut misafir sayılarını 2 katına, cirolarını da 3 katına çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Onaran, "Türkiye'ye güveniyoruz. Hedeflerimizi yakalamak için ciddi çaba sarf edeceğiz" diye konuştu. Yeni dönemde katma değerli ürünlerin sayısını artırmayı planladıklarını anlatan Onaran, başta bilgi işlem olmak üzere çeşitli alanlarda 6 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade etti.

  'İKİNCİ TURİZM DEVRİMİ BAŞLATILMALI'

  Türkiye'nin 80'li yılların ikinci yarısında birinci turizm devrimini başlattığını belirten Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, "Son 35 yılda 85 milyar doların üzerinde sadece turizm tesisi yatırımlarını yine son 15 yılda 30 milyar doların üzerindeki hava yolu taşımacılığına yönelik yapılan yatırımlar takip etti. Ülkemiz 2014 itibarıyla dünyada en çok tercih edilen altıncı seyahat ülkesi olmayı başarmıştır. Türkiye'ye yurt dışından gelen talep o kadar yüksekti ki yatırımcılar otel yatırımlarını tur operatörlerine inşaat aşamasında pazarlayabiliyorlardı" dedi.

  2015'in son çeyreği ve 2016'da yaşanan olumsuzlukların bu tabloyu tersine çevirdiğine dikkat çeken Ersoy, "Ülkemize gelen turist sayısında yüzde 35 turizm gelirlerimizde de yüzde 50'nin üzerinde azalma yaşandı. İkinci turizm devriminin bir an evvel başlatılması gerekiyor" diye konuştu.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 30.04.2017 - 10:11:10 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  kerem - 1.05.2017 18:22:56
  Tuzu kuru birisi daha...
  Ahishavi - 2.05.2017 10:38:26
  2. Turizm Devrimi , Turizme düşman gözü ile bakan bir yönetimden beklenemez. Zamanlamanız çok yanlış. Devrimin alt yapısı oluşturulmalı ve yola çıkılmalıdır. Konuş , konuş , sonuç S I F I R !!!!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Antalya'da 5. otele gerek yok' dedi, Kıbrıs'a 150 milyon dolara otel açtı
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Rusya'da bir tur operatörü daha Türkiye operasyonlarına başladı
  Belediye başkanı açıkladı: 5 otel grubu Gazipaşa'ya otel yapmak istiyor
  Firuz Bağlıkaya'dan KGF ziyareti: Acentelerin desteğe ihtiyacı var
  Özkan Hacıoğlu, Neredekal'ın 2018 hedeflerini açıkladı
  Meeting Point Muğla'da sezonu 8 aya çıkarmayı hedefliyor
  Rus turisti Türk oteller topladı, Soçi ve Kırım fiyat arttırmıyor
  TSE'nin 'helal otel' standartlarında neler var?
  Muğla'dan iç pazarda tanıtım atağı
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  İzi Madem kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun