Benzer Haberler:
  'Helal' belgesi almayan oteller haram mı olacak?
  Otelde yangın paniği, 10 kişi dumandan etkilendi
  'Paket' dışında kalan Rus turist için fatura ağır
  Accor durmuyor: 105 milyon dolara bir otel grubunu daha satın aldı
  Hilton, Antalya-Kemer'de 324 odalı resort otel açtı
  Alman turist son iki haftada Türkiye'de en çok bu otelleri aradı
  Elite World Asia Hotel’in satış ve pazarlama direktörü Seher Baysal oldu
  Rotana ve Mar Yapı, İstanbul'da yaptıkları 80 milyon dolarlık tesisi açtı
  Antalyada otel servisi devrildi, 3 ölü 10 yaralı var
  Radisson Blu Hotel Tuzla'ya, 'En İyi Toplam Gelir Performansı' ödülü

  'Güvenlik sorunuyla yol alamayız, yedek akçeleri kullanıyoruz'

  4.01.2017 - 16:26:47  Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), sektör buluşmalarının ilkini Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu ile gerçekleştirdi. Toplantıda turizmin mevcut durumu, terör ve sektöre etkileri, İstanbul'un uçak yakıt desteğinin dışında bırakılması, gelirlerde yaşanan kayıplar, ülkedeki atmosfer ve daha pek çok konu masaya yatırıldı. İstihdamdaki kaybın yüzde 40'ı aştığını belirten otelciler, çok sayıda işletmenin iflasla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.


  varken
  Savaş Daş - TurizmGüncel

  Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği üyeleri, Swissotel The Bosphorus'un ev sahipliğinde Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek genel olarak Türkiye'de, özelde ise sektörde yaşanan gelişmeleri masaya yatırdı.

  ''REİNA SONRASI: REZERVASYON İPTALİ YOK, ÇÜNKÜ REZERVASYON YOK

  Özellikle Reina saldırısı ile zirveye ulaşan Türkiye'deki terör saldırıları, en çok turizm sektörünü vurdu. Aralık ayıyla birlikte yavaş yavaş toparlanma sürecine giren İstanbul turizmi, Reina saldırısı sonrası yeniden umutları bir başka bahara erteledi. Rezervasyon iptali olup olmadığını sorduğumuz otelcilerden, ''Rezervasyon iptali yok. Çünkü rezervasyon yok'' yanıtını aldık.  ''TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞABİLİRİZ''

  TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'de ve sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmesine, ''Türkiye'deki durum çok ciddi. Sektör olarak önemli tecrübelerimiz var ve istenmesi durumunda bunları gerekli mercilerle paylaşmaya hazırız.'' diyerek başladı konuşmasına.

  2016'nın çok zor bir yıl olacağını söylediğinde kendisine tepki gösterildiğini ifade eden Bayındır, ''2016'nın çok zor bir yıl olduğunu gördük. OHAL nedeniyle iflas erteleme isteyemeyen otellerin, OHAL kalktığında peş peşe iflas isteyeceğini, bu nedenle desteklenmesi gerektiğini aktardık.'' diyor.

  ''İSTANBUL İÇİN TANITIM KAMPANYASI YAPMANIN ANLAMI YOK''

  TÜROB yönetimi, yaşanan son terör saldırıları ve özellikle Reina katliamından sonra İstanbul için tanıtım çalışması yapmanın bir anlamı olmadığı görüşünde. Nedeni ise konunun turizm ya da İstanbul ile ilgili değil, genel olarak Türkiye'nin içinden geçtiği süreç ile ilgili olması. Bayındır, ''İstanbul'da ortalama konaklama süresi 2.5 gün. Biz insanların İstanbul'u yaşamaları için daha fazla kalmaları, yerel halkın gittiği yerlere gitmeleri için; kısacası İstanbul'a dokunabilmeleri için daha uzun süre kalmaları noktasında tanıtım yapıyorduk. Şu anda bunu da diyemez olduk. Bu terör olayları bitmeden bizim yeni bir çalışmaya başlamamız çok zor. Terör olayları bitecek ve biz 3 yıl sonrasına gidip yeniden tanıtıma başlayacağız. Şu anda tanıtım yapsak ne olur?'' değerlendirmesini yaptı.  ''ODA BAŞINA GELİR 68 EURODAN 43 EUROYA DÜŞTÜ''

  Otellerin cirolarında çok büyük düşüşler olduğunun altını çizen Bayındır, 67.8 euro olan oda başına gelirin 43 euroya gerilediğine dikkat çekti. Otellerin, özellikle de kiralık otellerin personel maaşlarını ödeyemez duruma geldiğini ifade eden Bayındır, ''Yurt dışında 'Türkiye'ye gitmeyin' kampanyaları yapılıyor. Türkiye'de yaşanan olaylar ise buna zemin hazırlıyor. Ne bir acil kriz yönetimi masamız ne de buna ilişkin bir hazırlığımız var.'' şeklinde konuştu. 

  ''AYRIŞTIRICI DİLİN ORTADAN KALKMASI LAZIM''

  Türkiye'de ayrıştırıcı dilin ortadan kalkması gerektiği uyarısında bulunan Timur Bayındır, 2017 yılı için ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

  ''Reina'daki terör saldırısı olmasaydı 2017 yılının ilk 6 ayı sektör için belirleyici olacaktı. Ancak saldırı sonrası bundan sonraki 10 ay belirleyici olacak. Dahası, 2017 çok daha zor bir yıl olacak.

  Bir yandan da sadece Türkiye'de sorun yaşanmıyor. Mesela İtalya'da da yüzde 30 kayıp var. Ama öte taraftan bunun meyvesini toplayan ülkeler de var...''

  ''İSTANBUL NEDEN UÇAK YAKIT DESTEĞİNİN DIŞINDA BIRAKILDI?''

  ''Uçak yakıt destekleri verilirken İstanbul neden dışarıda bırakıldı?'' sorusunu soran Bayındır, ''İstanbul'a çok sayıda bütçeli hava yolu şirketi uçuyor. Bunlara destek verilebilirdi. Dahası, Sadece İstanbul değil, Türkiye'nin genelinde bu yakıt desteklerinin sağlanması gerekirdi.'' derken, söz alan TÜROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, ''Charter uçaklarla İstanbul'a gelen turistler buradan Türkiye'nin dört bir yanına dağılıyor. Dolayısıyla İstanbul'u destek kapsamına almak, diğer destinasyonları da desteklemek anlamına gelecekti.'' değerlendirmesini yaptı.  ''2017 İÇİN KONGRE VE TOPLANTILAR SIFIRLANDI''

  Büyük kentlerde turizmi besleyen en önemli ayaklardan birinin de kongre ve toplantılar olduğuna dikkat çeken Timur Bayındır, ''2017 için İstanbul'un kongre ve toplantıları sıfıra inmiş durumda. Kongre turizminin canlandırılması gerekiyor ancak sektörün bu konuda yapabileceği çok fazla bir şey yok. Kongre ve toplantı acenteleri İstanbul'a gelmek istiyor ama bu sefer de katılımcı sayısı düşüyor. Aynı kongre İstanbul'da yapıldığında 100 kişi katılıyorsa, başka ülkede yapıldığında 1000 kişi katılıyor.'' şeklinde konuştu.

  ''BAKANLIKLA SEKTÖR ARASINDAKİ İLİŞKİ ZAYIFLADI''

  Eskiden bakanlıkla sektör arasında daha yakın bir ilişki olduğunu kaydeden Timur Bayındır, son yıllarda bu ilişkilerin zayıfladığına vurgu yaptı. Bayındır, ''Bakan okur, değerlendirir, imzalar. Bunun ötesinde önemli olan sektörü bilen bürokratik kanadın olup olmaması. Bakanlık bürokrasisi işin idari yanını iyi bilebilir; ama turizm dinamik bir sektör, daha yakın bir iş birliği gerekiyor.'' dedi.

  TÜROB Başkanı, sektörde yaşanan iş gücü kaybı ile ilgili ise şu noktaların altını çizdi:

  ''İSTİHDAM YÜZDE 40 DARALDI''

  ''Sektördeki iş gücü kaybı yüzde 40. Otelciler 10 yıllık personelin işine son vermek durumunda kalıyor. Bu son derece üzücü bir durum. Dahası, bir de çıkarılan personelin tazminatının nasıl verileceği sorunu gündeme geliyor.

  SSK ve gelir vergisi neredeyse personel maaşının yarısına eşit. Biz, 'Bunları 1-2 yıl almayın, borçlanalım' dedik, ancak kabul edilmedi.

  Otelci kirayı ödeyemiyor, mülk sahibi ile anlaşıp kira ödemiyor. Ancak devlet bu ödenemeyen kiranın muhtasarını almaya devam ediyor. Otelci tesisi yapmak için kredi almış ancak şu anda bunu ödeyemiyor. 'Bunları yapılandırın' dedik, ondan da sonuç alamadık.''  ''2023 HEDEFLERİNE NASIL ULAŞACAĞIZ?''

  İstanbul'da şu anda 200 bin otel yatağının bulunduğunu ve bu yataklarda yılda 30 milyon insanın ağırlanabileceğini söyleyen Bayındır, ''Ama İstanbul'a 11 milyon ziyaretçi geliyor ve bunların sadece 5-6 milyonu otellerde konaklıyor. Gerisinin nerede konakladığını biz de bilmiyoruz. Eskiden buna 5 milyon da yerli misafir eklenirdi ancak işler bozulduğu için yerli misafir de gelmez oldu. 2003'ten 2008 yılına kadarki sürede turist başına ortalama harcama 800 dolardan 820 dolara çıkabildi. 2023'e 6 yıl var. Bu sürede de hadi 850 dolara çıksın. 2023 hedefi olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefine nasıl ulaşacağız? Misafir sayısına ulaşsanız bile, 50 milyar dolar gelir elde etmeniz için kişi başına harcamayı 1000 euroya çıkarmanız gerekiyor.''

  ''TURİZMCİLERİN İÇİNDE OLDUĞU YATIRIM İZLEME KURULU KURULMALI''

  Timur Bayındır ayrıca, bir süre önce gündeme getirdikleri Yatırım İzleme Kurulu konusuna da değinerek, ''İstanbul'da konaklama yatırımları plansız ve kontrolsüz artıyor. Dünyanın pek çok şehrinde otel dolulukları yüzde 80'e ulaşmadan yeni yatırıma izin verilmiyor. Bizde ise herkes otel yatırımı yapıyor. Bu nedenle otel yatırımlarının kontrollü yapılması ve ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirilmesi gerekiyor. Turizm sektöründekilerden bu konuda bürkrasiden daha fazla bilgiyesahip. Bu nedenle ilgili kurumlar ve turizmcilerden oluşan bir yatırım izleme heyeti kurulması gerekiyor. Turizmcileri dahil etmeden alınan kararlar, çoğu zaman uygulanabilir olmuyor.''dedi.  OTELLER OLAĞANÜSTÜ DURUMLARA HAZIR MI?

  En son Reina'da yaşanan terör olayı, ister istemez tesislerdeki güvenlik önlemlerini de akıllara getiriyor. Otellerin bu tip olağanüstü durumlar için hazırlıklı olup olmadıkları, neler yaptıkları sorusuna TÜROB Başkan Yardımcısı Armin Zerunyan yanıt verdi:

  ''Her otel bir güvenlik planı oluşturur ve bunu bağlı bulunduğu valiliğe verir. Güvenlik planını ise o otelin birlikte çalıştığı güvenlik şirketi hazırlar. Sadece terör değil, yangın ve deprem durumları için de geçerli bu. Biz TÜROB olarak 5 bin 600 kişiye bu alanda ücretsiz eğitim verdik.

  Güvenlik krizi olsun veya olmasın, otellerin her zaman bir kriz planı vardır. Otel ve AVM'ler insanı içine çağıran mekanlardır. Ancak biz bazı durumlarda (önemli toplantı ve etkinliklerde) otelin 50 metre dışında güvenlik almak zorunda kalıyoruz. Oteller olarak gıdadan depreme ve teröre kadar ayrı ayrı güvenlik planlarımız var.''

  ''GÜVENLİK SORUNU ÇÖZÜLMEDEN YOL ALAMAYIZ, YEDEK AKÇELERİ KULLANIYORUZ''

  Reina'daki saldırının yaşam biçimini hedef aldığını ve gerek Sultanamet saldırısı, gerekse Reina saldırısı sonrası tepkilerini gösterdiklerini ifade eden Armin Zerunyan, ''Ama bu kadar. Daha fazlasını yapamayız çünkü konu siyasi olduğu için çözümü de siyasi. Yılbaşı kutlamalarına yönelik kampanyalar nedeniyle basın üzerinden değil ancak devlet nezdinde atmamız gereken adımları attık. Dahası, bir adım atılacaksa o adımı sadece TÜROB'un değil, tüm turizm STK'larının birlikte atması gerekiyor.'' diyerek şu noktanın altını çizdi:

  ''Güvenlik sorunu çözülmeden yol alamayız. Eğer hayatları söz konusu ise gelmez insanlar. Şu anda yedek akçeleri kullanıyoruz. Her otelci gücü oranında dayanmaya çalışıyor. Türkiye'nin artık bu tür olaylarla manşetlere çıkmaması lazım. Bu sağlanana kadar elimizden geleni yapıp işimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Maçtan çıkarken, havalimanına girerken, yılbaşında eğlenirken insanların ölmemesi gerekiyor.''  ''PEK ÇOK OTEL KEPENK KAPATMAK ZORUNDA KALACAK''

  İstanbul otellerinde düşüş trendinin 2013 Gezi eylemleri ile başladığını belirten Müberra Eresin ise, Türkiye'nin o süreci yurt dışında iyi anlatamadığı düşüncesinde. Devamında otellerin tasarruf tedbirleri almaya yöneldiğini ve yüzde 40 iş gücü kaybının yaşandığını kaydeden Eresin, bu kaybın daha da artacağını ve pek çok otelin kepenk kapatmak zorunda kalacağını belirtiyor.

  ''BAKANLIK EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU'NDA MUTLAKA YER ALMALI''

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun içinde yer almadığına ve orada turizm adına kararlar alındığına dikkat çeken Eresin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın EKK'nın içinde bulunası gerektiğini yıllardır anlattıklarını ifade etti.  Toplantıya katılan TÜROB temsilcileri şu isimlerden oluştu:

  Başkan Timur Bayındır

  Başkan Yardımcısı Müberra Eresin (Eresin Hotels Genel Müdürü)

  Başkan Yardımcısı Armin Zerunyan (Hilton Worldwide Türkiye Bölge Müdürü)

  YKÜ Gerhard Struger (Swissotel The Bosphorus ,Genel Müdür, Türkiye ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Fairmont Raffles Hotels International)

  Genel Sekreter Hediye Güral Gür (NG Hotels İcra Kurulu Başkanı)

  YKÜ Ayhan Hacıbektaşoğlu (Barın Hotel Genel Müdür)

  YKÜ Ziya Cihan (WOW İstanbul Hotels&Convention Center Genel Müdürü)

  YKÜ Dr. Faik Öztunç (Divan Otelleri Danışmanı)

  YKÜ Can Göktaş (The Ritz Carlton Genel Müdürü)

  YKÜ Taner Yallagöz (Yaşmak Hotels Yönetim Kurulu Başkanı)

  YKÜ Kasım Zoto (Armada Hotel Yönetim Kurulu Başkanı)

  TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.01.2017 - 16:26:47 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kadir Ugur - 5.01.2017 13:35:38
  Timur Bey, sizin ile ayni fikirde degilim. Durum eskiden oldugu gibi degil. Esasinda Avrupanin , kuzeyafrikanin her devleti terör korkusunu yasiyor. 2016 da Avrupa da olan terörü  tekrar gözden gecirmeniz de fayda var. Reklamlari kesmek gelecek olanlarinda Türkiye den vazgecmesi demektir. Lütfen en iyi müdafaaniun ghücüm oldugunu unutmayalim. Bu gün bir Misir, bir Tunus bütün orada olanlara ragmen bizden kat be kat daha fazla reklam yapiyor. Bugünlerde Hurga daya aldigimiz rezervasyon Antalya yi asmis durumda. Siz tecrübeli turizmcilerin bir seyi önerirken iyi düsünmesi gerekir. Eger tarlaniza gübreyi vermezseniz , ürünü almaktan isin basinda vazgectiginizi vurgularsiniz. Zaten Bakanligimiz reklam yapmamak icin sebeb ariyor, siz reklamlari yapmayalim deyip ümidinizin bittini bir önemli dernek baskani olarak söylerseniz , bizlerde aldigimiz ucaklari gerior verir ve hastayi Allah korusun mezara tasiriz. Bizim el ele bu zorluklari yenmemiz gerekiyor. Yenecegiz de. Sabrin sonu selamettir. Rahmetli Sabanci nin söyledigi gibi Calis , Calis gene de Calis, ümidini kaybetme.
  zekeriya can - 5.01.2017 20:44:15
  Hastalığın tesbiti, tedavinin önünü açar. Uzun zamandır ilk defa bu kadar net ve gerçeklerimizi gösterir bir analiz kaleme alınmış.Emeği geçenleri ve kafa yoranlara teşekkür ediyorum. İyimser yaklaşımlara, turizmin ana felsefesinin problemden kaçış olduğunu hatırlatmak isterim. Ve,yaşam tehlikesinden daha büyük bir problem yoktur. Özellike tur operatörleri ve acenteler, turizimde rakamların gücünü iyi bilir. Şehir ve kültür turları belki; ama özellikle dağ/deniz satılan sejour operasyonlarında AB ülkelerinde ki tüketici haklarının iyi hesap edilmesi gerekiyor.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Saratov'da ciddi bir paksımız yok, hedef 700 bin Rus turist'
  Türkiye ve Mısır etkisi, İspanya turizmine nasıl yansıdı, işte rakamlar
  İsrail-Türkiye gerilimi turizmi nasıl etkiledi?
  Bayka: Emekli ikramiyeleri, 120 bin kişilik ek turizm hareketi yaratır
  Küba'da yolcu uçağı düştü, 110 kişi hayatını kaybetti
  Merkez Bankası enflasyon ve dolar kuru beklentisini yukarı çekti
  AtlasGlobal 2 adet A330 aldı, BDT kapasitesini arttırdı
  Thomas Cook'tan Dalaman'a bir müjdeli haber daha
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  KGF'nin 35 milyar liralık yeni kefalet paketi kullanıma açıldı
  Corendon, Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini Antalya'ya indirdi
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
  Turizmcilere uyarı! 15 milyon dolar ve üzeri krediler için...
  Bakan Kurtulmuş'tan İsrail açıklaması: Turizmi etkilemez!
  MHP milletvekili adaylarını açıkladı, listede kaç turizmci var?
  İki vali merkeze çekildi, dört ile yeni vali atandı
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası, Türk turizmciye tavsiyeler
  Kadınlar giderek seyahatte kendini daha az güvende hissediyor
  Almanya'dan 80 seyahat acentesi Bodrum'a geldi
  'Helal' belgesi almayan oteller haram mı olacak?
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Alanya'da tur otobüsü kazası
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun