'Diğer hava yolu şirketleri başka ülkelere yöneldi, biz kapasite arttırdık'

  30.11.2017 - 13:33:56  Resort Turizm Kongresi'nde SunExpress CEO'su Jens Bischof ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık birer konuşma yaptı. Bischof, ''Başka hava yolu şirketleri uçakları uçakları alternatif destinasyonlara yönlendirirken, biz türkiye kapasitemizi yüzde 20 arttırdık'' derken, TÜROFED Başkanı Ayık, turizmin bu ülkenin petrolü olmasına karşın, Türkiye'de en çok desteklenen sektörün otomotiv olduğunu belirtti.  TurizmGüncel - Antalya

  ''Tükiye turizminin bu kadar dayanıklı olduğu kimsenin aklına gelmezdi.''  diyen SunExpress CEO'su Jens Bischof, ''Bunu sizin gibi insanlar başardı. Pek çok şirket gibi biz de Türkiye turizmine inancımızı koruduk.'' ifadelerini kullandı.

  2017 yılının orta seviyede geçtiğini kaydeden Bischof, ''Karşılaştırma yaptığımızda kesinlikle artış var bu da gelecek için bize umut veriyor. SunExpress olarak 2017 yılını başarıyla kapattık. Türkiye'nin başarısına inandık.'' dedi.  ''DİĞER UÇAK ŞİRKETLERİ BAŞKA DESTİNASYONLARA YÖNELDİ''

  Diğer havaclık şirketleri kapasitesini batı akdenize yönlendirirken, SunExpress'in Türkiye kapasitesinii yüzde 20 attırdığını söyleyen Bischof, konuşmasının devamında şunları söyledi:

  ''ANTALYA'NIN GÜVENİLİR HAVA YOLU ORTAĞIYIZ''

  ''SunExpress Türkiye turizminin en önemli ayaklarından biri ve Antalya'nın güvenilir hava yolu ortağı olma poziyonumuz sürüyor. Beklediğimiz kadar destek almamış olmamıza rağmen başarılı olduk.

  Antalya'daki pazar payımızı yüzde 50'ye çıkardık ama bunu bir baskı unsuru olarak kullanmadık.

  Avrupa'da 18 havalimanı ile iş yaptık. Bu da kapasitemizde yüzde 7 artış getirdi. 2018 İngiltere kapasitemizi yüzde 50'den fazla arttırıyoruz. Aynı şey Rusya kapasitemiz için de geçerli.

  ''2018 DAHA İYİ OLACAK''

  SunExpress olarak ana pazarımız Türkiye'ye güveniyoruz. 2018, 2017'den aha iyi olcak ve biz bu talebe cevap verecek durumdayız Şuanki rezervasyonlar çok umut verici görünüyor.

  70'den fazla uçağımız ve 4 binden fazla çalışanımızla size hizmet etmeye devam edeceğiz.

  Gelecek yıllar için 32 adet Boeing uçağı sipairişimiz var. Çevre dostu ekonomik uçaklar bunlar. 2018'de 10 milyın yolcu tutmayı hedefliyoruz.

  Hindistan ile ilgili pazra araştırması yaptık. Doğuya, daha da doğuya gitmek gerekiyor. 2018'de bunu yapamayacağız, buna uygun uçklarımız yok ama ileriki yıllarda mutlaka doğuya açılacağız.''  OSMAN AYIK: KREDİ GERİ ÖDEMELERİNDE EN RİSKSİZ GRUP TRUİZM

  Kongrede ''Türkiye'de turizmin durumu'' başlıklı bir sunum yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise şu noktalara vurgu yaptı:

  ''Turizmi tüm ülke geneline yaymalıyız. Türkiye’deki yatırımların yüzde 4’ü turizme yönelik. Bu yatırımlar daha da yaygınlaşabilir. Turizm yatırımlarının yüzde 50’si Antalya ve İstanbul’da. Turizm 59 sektör içinde ekonomiyi en fazla canlandıran 20. sektördür. Turizm sektörü kredi geri ödemelerindeki en risksiz grubu oluşturuyor.

  ''TURİZMİN NE KADAR STRATEJİK BİR SEKTÖR OLDUĞU ORTADA''

  Turizm sektörünün cari açığa olan katkıları ortada. Turizmde elde edilen döviz, turizmin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun ve stratejik sektör olmayı hak ettiğinin en önemli göstergesi. Turizm sektörü cari açığa yüzde 40.5’lik katkı sağlıyor.

  ''TURİZM BİZİM PETROLÜMÜZ AMA EN FAZLA DETEĞİ OTOMOTİV GÖRÜYOR''

  Türkiye’de bugün en fazla destek gören otomotiv sektörü ve tekstil sektörü ile kıyaslandığı zaman turizm bizim petrolümüzdür. Bu sektörü gözbebeği bir sektör haline getirmemiz lazım. Bu sektöre gereken önemi siyasilerden ve hükümet yetkililerinden bekliyoruz.

  2014 yılına kadar çok istikrarlı büyüdük. Dünyadaki toplam turizm hareketinden daha hızlı büyüdük ve bu noktaya geldik. 2014 yılındaki payımızı korumak ve bunun üzerine çıkmak asıl hedefimiz olmalı. 1963 yılındaki kalkınma planında turizm sektörü ülke için kaldıraç olacak bir sektör olduğundan bahsedilmiş. Türkiye bütün alanlardaki faaliyetlerini yürüterek 2014’e geldi.

  ''TURİZMİ TOPARLAYACAK GÜCE SAHİBİZ''

  Türkiye turizmini toparlayacak güce sahibiz. Bakanımızın dediği gibi Türkiye turizmde 3. devreye girdi. Son iki yılda rekabet ettiğimiz ülkelerle aramız çok açıldı ama sektörün bilgisi ve birikimi ve kamunun otoritesi ile bu farkı hızlı bir şekilde kapatırız diye düşünüyorum.

  Türkiye’nin konumu çok önemli bir noktada. Seyahat alışkanlığının en çok geliştiği ülkelere Türkiye çok yakın durumda. Almanya ve Orta Avrupa pazarı bizim için çok önemlidir.

  ''ÖTV İADESİ SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ''

  Kısa vadede bizim için önemli olan konulardan biri de iç turizm. İç pazar bizim için önemli kaynak pazarlardan biridir. Biz iç pazarı farklı bir yekilde ele almalıyız. İç pazar ile ilgili okul tatilleri başta olmak üzere konaklama tesislerinin belgelendirilmesindeki çifte standardın giderilmesi çok önemli. ÖTV iadesini de çok önemsiyoruz. ÖTV iadesi bu sektör için çok önemli bir destek olacaktır. Konaklama sektörü ihracatçı kapsamına alınmalı.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 30.11.2017 - 13:33:56 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Bir havalimanı daha uçak yakıt desteği kapsamına alındı
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Bilirkişi raporu: Fadıl Akgündüz şirketin içini boşalttı
  Ulusoy, Bağlıkaya'yı destekleyen BYK başkanlarını disipline sevk etti
  Putin'in Mısır heyetinde sürpriz isim, Rusya uçuş yasağını kaldıracak mı?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun