'Çinli turist bir numara, Araplar listede yok'

  1.09.2017 - 11:12:52  Çin'de 2018'in 'Türkiye Yılı' ilan edilmesinin ardından bir değerlendirme yapan Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut Bakay, harcamada Çinli turistin dünya birincisi olmasına karşın, Arap turistin ilk 5'te yer almadığı belirtti.
  Dünyada en çok para harcayan ulusun Çinliler olduğunu belirten Aykut Bakay, “2016 yılında 1 milyar 400 milyonluk ülkeden 180 milyon Çinli seyahate çıktı. Bunlar da 261 milyar dolar para harcadı. ‘Araplar para harcıyor’ deniyor. Ama istatistikler öyle demiyor.  İlk sıra 261 milyar dolar ile Çinli turistler yer alıyor.  Amerikalılar 122, Almanlar 81, İngilizler 64, Fransızlar 41 milyar dolar harcadı. Araplar ilk 5 listesinde yok” dedi.

  ''FAZLA BEKLENTİ İÇİNDE OLMAMALIYIZ''

  Yaptığı araştırma sonucunda çarpıcı sonuçlara ulaştığını kaydeden Aykut Bakay, “Evet Çin'de  2018 'Türkiye yılı' ilan edildi.  Artık Çinliler ülkemize uğrarlar diye turizmciler olarak seviniyoruz. Ancak 2017’nin son çeyreğine girdik, 2018’e 4 ay kaldı,  iki taraftan da somut adımlar atılmadı. Birkaç zayıf görüşme dışında ortada fazla bir girişim yok.  Çinlilerin 2018 turizm takvimlerinde dünyada gezilecek yerler listesinde ilk 10'da Türkiye’nin adı bile yok. Türkiye’den Çin’e gelecekler için vize kolaylığını akıllarından bile geçirmiyorlar. 5 yıl önce de  ‘Türkiye Turizm Yılı’ ilan etmişlerdi. Aynen 2012 yılındaki gibi havanda su dövülüyor. Fazla beklenti içinde olmamalıyız. ”

  ÇİNLİ HAYALİ Mİ? ÇİNLİ HAYAL Mİ?

  Bakay, her yıl 180 milyon Çinlinin seyahate çıktığını belirterek “Dünyada her yıl seyahate çıkanların yüzde 23’ü Çinli turist. Bu turistler geçen yıl 261 milyar dolar harcadı. Türkiye’ye gelen Çinlilerin istatistiklerine bakarsak 2011 yılında 98 bin, 2012 yılında 114 bin, 2013 yılında 138 bin, 2014 yılında 199 bin, 2015 yılında patladı ve 313 bine çıktı. 2016 yılında 167 bine düştü. 2017 yılının haziran ayına kadar 81 bin Çinli geldi.  Bir başka deyişle dünyayı gezen 10 kişiden 2 kişisi Çinli. Yine verilere bakarsak bu güne kadar ülkemize bu kişilerin yüzde biri bile uğramadı” dedi.

  ÇİNLİ KADIN DAHA FAZLA GEZİYOR

  Araştırmaya göre Çinlilerde kadın turistlerin ağırlığı fazla. Çinli turistin yüzde 59’u kadınlar oluşturuyor.  Çinli şehir gezmek istiyor, kültür ve tarih görmek istiyor. El sanatları ile ilgililer.  Yeme-içmeyi merak ediyorlar. Halı, deri, kuyum almıyorlar. Direkt uçuşları seviyor, aktarmadan hoşlanmıyorlar. Tarih ve kültüre çok meraklılar.  Alışveriş (ünlü markaları) ve lüksü çok seviyorlar. Temiz havaya çok ihtiyaçları var. Güneşi, sıcak havaları sevmiyor. Ama biz onları yaz aylarında çağırıyoruz. Bu nedenle Çin'de Antalya reklamını yapmak yanlış.  Yanılıp gelenler de sıcaktan etkilenip şemsiyelerle dolaşıyor. Bir daha asla gelmiyor. Arkadaşlarının gelmesine de mani oluyor. Seyahate çıkan Çinlilerin yüzde 89’u yaşadıklarını İnternetten paylaşıyor.

  OTELCİLER NE YAPMALI?

  Aykut Bakay otelcilerinde bir takım hazırlıklar yapması gerektiğine de değinerek kendi otelinde Çinli turistler için yaptıklarını şöyle sıralıyor;

  'Rezervasyondaki arkadaşlarımız en az 20 kelime Çince öğrendi.  Çince İnternet sitemiz var. Rezervasyon ve onaylarımız Çince. Odaya girenlere masa üzerine ve televizyon ekranına Çince “Hoş geldiniz” yazıyoruz. Her gün Çin Çayı servisleri yapılıyor. Odalardaki TV’lerde uydudan yayın yapan Çin kanalları var. Özel günlerinde kutlama kartları ve mesajlarımızı iletiyoruz. Afişler asıyoruz. Odalardaki tüm basılı malzemelerin üzerinde Çince yazılar da var. Çinliler, ödemelerini anlaşma yaptığımız bir Çin bankasının kredi kartı ile ödeyebiliyor. Restoran mönülerimiz Çince. Çinlilerin sabah kahvaltılarını olmazsa olmaz besini “pilav lapası” sabahları kesinlikle servis ediliyor.''


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 1.09.2017 - 11:12:52 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ertuğrul Sarısu - 1.09.2017 11:54:08
  Sn Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut Bakay"a çok teşekkür ederiz. Global ve hızla büyüyen Çin Marketi ile ilgili yalanlardan ve abartmalardan uzak ve şu güne kadar duyduğum en gerçekçi yorumları yapıp, son derece değerli bilgileri paylaştığı için... kolay gelsin.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Thomas Cook'un karı düştü, umudunu Türkiye ve Mısır'a bağladı
  Anex ve Bentour'un 2018 Almanya planları belli oldu
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun