'Çinli turist bir numara, Araplar listede yok'

  1.09.2017 - 11:12:52  Çin'de 2018'in 'Türkiye Yılı' ilan edilmesinin ardından bir değerlendirme yapan Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut Bakay, harcamada Çinli turistin dünya birincisi olmasına karşın, Arap turistin ilk 5'te yer almadığı belirtti.
  Dünyada en çok para harcayan ulusun Çinliler olduğunu belirten Aykut Bakay, “2016 yılında 1 milyar 400 milyonluk ülkeden 180 milyon Çinli seyahate çıktı. Bunlar da 261 milyar dolar para harcadı. ‘Araplar para harcıyor’ deniyor. Ama istatistikler öyle demiyor.  İlk sıra 261 milyar dolar ile Çinli turistler yer alıyor.  Amerikalılar 122, Almanlar 81, İngilizler 64, Fransızlar 41 milyar dolar harcadı. Araplar ilk 5 listesinde yok” dedi.

  ''FAZLA BEKLENTİ İÇİNDE OLMAMALIYIZ''

  Yaptığı araştırma sonucunda çarpıcı sonuçlara ulaştığını kaydeden Aykut Bakay, “Evet Çin'de  2018 'Türkiye yılı' ilan edildi.  Artık Çinliler ülkemize uğrarlar diye turizmciler olarak seviniyoruz. Ancak 2017’nin son çeyreğine girdik, 2018’e 4 ay kaldı,  iki taraftan da somut adımlar atılmadı. Birkaç zayıf görüşme dışında ortada fazla bir girişim yok.  Çinlilerin 2018 turizm takvimlerinde dünyada gezilecek yerler listesinde ilk 10'da Türkiye’nin adı bile yok. Türkiye’den Çin’e gelecekler için vize kolaylığını akıllarından bile geçirmiyorlar. 5 yıl önce de  ‘Türkiye Turizm Yılı’ ilan etmişlerdi. Aynen 2012 yılındaki gibi havanda su dövülüyor. Fazla beklenti içinde olmamalıyız. ”

  ÇİNLİ HAYALİ Mİ? ÇİNLİ HAYAL Mİ?

  Bakay, her yıl 180 milyon Çinlinin seyahate çıktığını belirterek “Dünyada her yıl seyahate çıkanların yüzde 23’ü Çinli turist. Bu turistler geçen yıl 261 milyar dolar harcadı. Türkiye’ye gelen Çinlilerin istatistiklerine bakarsak 2011 yılında 98 bin, 2012 yılında 114 bin, 2013 yılında 138 bin, 2014 yılında 199 bin, 2015 yılında patladı ve 313 bine çıktı. 2016 yılında 167 bine düştü. 2017 yılının haziran ayına kadar 81 bin Çinli geldi.  Bir başka deyişle dünyayı gezen 10 kişiden 2 kişisi Çinli. Yine verilere bakarsak bu güne kadar ülkemize bu kişilerin yüzde biri bile uğramadı” dedi.

  ÇİNLİ KADIN DAHA FAZLA GEZİYOR

  Araştırmaya göre Çinlilerde kadın turistlerin ağırlığı fazla. Çinli turistin yüzde 59’u kadınlar oluşturuyor.  Çinli şehir gezmek istiyor, kültür ve tarih görmek istiyor. El sanatları ile ilgililer.  Yeme-içmeyi merak ediyorlar. Halı, deri, kuyum almıyorlar. Direkt uçuşları seviyor, aktarmadan hoşlanmıyorlar. Tarih ve kültüre çok meraklılar.  Alışveriş (ünlü markaları) ve lüksü çok seviyorlar. Temiz havaya çok ihtiyaçları var. Güneşi, sıcak havaları sevmiyor. Ama biz onları yaz aylarında çağırıyoruz. Bu nedenle Çin'de Antalya reklamını yapmak yanlış.  Yanılıp gelenler de sıcaktan etkilenip şemsiyelerle dolaşıyor. Bir daha asla gelmiyor. Arkadaşlarının gelmesine de mani oluyor. Seyahate çıkan Çinlilerin yüzde 89’u yaşadıklarını İnternetten paylaşıyor.

  OTELCİLER NE YAPMALI?

  Aykut Bakay otelcilerinde bir takım hazırlıklar yapması gerektiğine de değinerek kendi otelinde Çinli turistler için yaptıklarını şöyle sıralıyor;

  'Rezervasyondaki arkadaşlarımız en az 20 kelime Çince öğrendi.  Çince İnternet sitemiz var. Rezervasyon ve onaylarımız Çince. Odaya girenlere masa üzerine ve televizyon ekranına Çince “Hoş geldiniz” yazıyoruz. Her gün Çin Çayı servisleri yapılıyor. Odalardaki TV’lerde uydudan yayın yapan Çin kanalları var. Özel günlerinde kutlama kartları ve mesajlarımızı iletiyoruz. Afişler asıyoruz. Odalardaki tüm basılı malzemelerin üzerinde Çince yazılar da var. Çinliler, ödemelerini anlaşma yaptığımız bir Çin bankasının kredi kartı ile ödeyebiliyor. Restoran mönülerimiz Çince. Çinlilerin sabah kahvaltılarını olmazsa olmaz besini “pilav lapası” sabahları kesinlikle servis ediliyor.''


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 1.09.2017 - 11:12:52 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ertuğrul Sarısu - 1.09.2017 11:54:08
  Sn Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut Bakay"a çok teşekkür ederiz. Global ve hızla büyüyen Çin Marketi ile ilgili yalanlardan ve abartmalardan uzak ve şu güne kadar duyduğum en gerçekçi yorumları yapıp, son derece değerli bilgileri paylaştığı için... kolay gelsin.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Numan Kurtulmuş: Arap dostlarımızın Türkiye ilgisi artıyor
  Türkiye'de hangi zincir markanın kaç oteli ve yatağı var?
  Almanya-Türkiye geriliminde TÜSİAD devreye giriyor: Stratejik eylem planı
  364 oda ve borsanın seçimleri ertelendi
  THY bu sefer de 12.4 milyar dolarlık anlaşma için Airbus'la masaya oturdu
  600 Hint acente Dalaman'a geliyor, 1 milyon turist hedefleniyor
  Sigorta prim desteğinde büyük vurgun
  Resmileşti: Ruslar artık yurt içi tatillerinde 'tatil tazminatı' alacak
  Kadir Topbaş'ın istifasının ardından kim ne dedi?
  'Türkiye güvenli değil' diyenlerin oranı yüzde 64'ten yüzde 76'ya yükeldi
  Levent Bekaroğlu sektördeki o dedikoduyu yazdı: 1 milyon turist...
  Thomas Cook müşterileri daha otele gitmeden odalarını seçebilecek
  Tolga Tekin: 'Express Balkan Turları' yoğun ilgi görüyor
  Alanyalı turizmciler Hollanda'da 50 yaş üstü turistin peşinde
  Bakanlık yetkilileri Almanya'da turizmcilerle görüşüyor
  Erdoğan ABD'den 40 tane Boeing 787-9 için görüşme başlatarak döndü
  14 turizm şirketine 327 milyon liralık vergi, resim ve harç istisnası
  Atatürk Havalimanı'nda facianın eşiğinden dönüldü
  Türkiye Turizmi Tarih Projesi destek bekliyor
  TUI seyahat sektöründe yeni döneme hazırlanıyor: Bindiğimiz dalı keseriz!
  Yakup Dinler'den Veli Çilsal'a: Hodri meydan Veli Çilsal!
  Türk turist sayesinde ayakta kalan Yunan adası: Leros
  'Turizmin 12 aya yayılması bir mevsim sorunu değil anlayış sorunudur'
  Alman bakan: Milyonlarca tatilci zor durumda kalmaktan kurtuldu
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun