'Çinli turist bir numara, Araplar listede yok'

  1.09.2017 - 11:12:52  Çin'de 2018'in 'Türkiye Yılı' ilan edilmesinin ardından bir değerlendirme yapan Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut Bakay, harcamada Çinli turistin dünya birincisi olmasına karşın, Arap turistin ilk 5'te yer almadığı belirtti.
  Dünyada en çok para harcayan ulusun Çinliler olduğunu belirten Aykut Bakay, “2016 yılında 1 milyar 400 milyonluk ülkeden 180 milyon Çinli seyahate çıktı. Bunlar da 261 milyar dolar para harcadı. ‘Araplar para harcıyor’ deniyor. Ama istatistikler öyle demiyor.  İlk sıra 261 milyar dolar ile Çinli turistler yer alıyor.  Amerikalılar 122, Almanlar 81, İngilizler 64, Fransızlar 41 milyar dolar harcadı. Araplar ilk 5 listesinde yok” dedi.

  ''FAZLA BEKLENTİ İÇİNDE OLMAMALIYIZ''

  Yaptığı araştırma sonucunda çarpıcı sonuçlara ulaştığını kaydeden Aykut Bakay, “Evet Çin'de  2018 'Türkiye yılı' ilan edildi.  Artık Çinliler ülkemize uğrarlar diye turizmciler olarak seviniyoruz. Ancak 2017’nin son çeyreğine girdik, 2018’e 4 ay kaldı,  iki taraftan da somut adımlar atılmadı. Birkaç zayıf görüşme dışında ortada fazla bir girişim yok.  Çinlilerin 2018 turizm takvimlerinde dünyada gezilecek yerler listesinde ilk 10'da Türkiye’nin adı bile yok. Türkiye’den Çin’e gelecekler için vize kolaylığını akıllarından bile geçirmiyorlar. 5 yıl önce de  ‘Türkiye Turizm Yılı’ ilan etmişlerdi. Aynen 2012 yılındaki gibi havanda su dövülüyor. Fazla beklenti içinde olmamalıyız. ”

  ÇİNLİ HAYALİ Mİ? ÇİNLİ HAYAL Mİ?

  Bakay, her yıl 180 milyon Çinlinin seyahate çıktığını belirterek “Dünyada her yıl seyahate çıkanların yüzde 23’ü Çinli turist. Bu turistler geçen yıl 261 milyar dolar harcadı. Türkiye’ye gelen Çinlilerin istatistiklerine bakarsak 2011 yılında 98 bin, 2012 yılında 114 bin, 2013 yılında 138 bin, 2014 yılında 199 bin, 2015 yılında patladı ve 313 bine çıktı. 2016 yılında 167 bine düştü. 2017 yılının haziran ayına kadar 81 bin Çinli geldi.  Bir başka deyişle dünyayı gezen 10 kişiden 2 kişisi Çinli. Yine verilere bakarsak bu güne kadar ülkemize bu kişilerin yüzde biri bile uğramadı” dedi.

  ÇİNLİ KADIN DAHA FAZLA GEZİYOR

  Araştırmaya göre Çinlilerde kadın turistlerin ağırlığı fazla. Çinli turistin yüzde 59’u kadınlar oluşturuyor.  Çinli şehir gezmek istiyor, kültür ve tarih görmek istiyor. El sanatları ile ilgililer.  Yeme-içmeyi merak ediyorlar. Halı, deri, kuyum almıyorlar. Direkt uçuşları seviyor, aktarmadan hoşlanmıyorlar. Tarih ve kültüre çok meraklılar.  Alışveriş (ünlü markaları) ve lüksü çok seviyorlar. Temiz havaya çok ihtiyaçları var. Güneşi, sıcak havaları sevmiyor. Ama biz onları yaz aylarında çağırıyoruz. Bu nedenle Çin'de Antalya reklamını yapmak yanlış.  Yanılıp gelenler de sıcaktan etkilenip şemsiyelerle dolaşıyor. Bir daha asla gelmiyor. Arkadaşlarının gelmesine de mani oluyor. Seyahate çıkan Çinlilerin yüzde 89’u yaşadıklarını İnternetten paylaşıyor.

  OTELCİLER NE YAPMALI?

  Aykut Bakay otelcilerinde bir takım hazırlıklar yapması gerektiğine de değinerek kendi otelinde Çinli turistler için yaptıklarını şöyle sıralıyor;

  'Rezervasyondaki arkadaşlarımız en az 20 kelime Çince öğrendi.  Çince İnternet sitemiz var. Rezervasyon ve onaylarımız Çince. Odaya girenlere masa üzerine ve televizyon ekranına Çince “Hoş geldiniz” yazıyoruz. Her gün Çin Çayı servisleri yapılıyor. Odalardaki TV’lerde uydudan yayın yapan Çin kanalları var. Özel günlerinde kutlama kartları ve mesajlarımızı iletiyoruz. Afişler asıyoruz. Odalardaki tüm basılı malzemelerin üzerinde Çince yazılar da var. Çinliler, ödemelerini anlaşma yaptığımız bir Çin bankasının kredi kartı ile ödeyebiliyor. Restoran mönülerimiz Çince. Çinlilerin sabah kahvaltılarını olmazsa olmaz besini “pilav lapası” sabahları kesinlikle servis ediliyor.''


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 1.09.2017 - 11:12:52 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ertuğrul Sarısu - 1.09.2017 11:54:08
  Sn Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut Bakay"a çok teşekkür ederiz. Global ve hızla büyüyen Çin Marketi ile ilgili yalanlardan ve abartmalardan uzak ve şu güne kadar duyduğum en gerçekçi yorumları yapıp, son derece değerli bilgileri paylaştığı için... kolay gelsin.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB genel kurulu gerilimli başladı, işte an an yaşananlar
  Rusya'da kısıtlama getirilen Azur Air'den TurizmGüncel'e açıklama
  'Sırbistan'da Türkiye rezervasyonları yüzde 100 arttı'
  Danimarkalı tur operatörü Sunweb, Bodrum'a direkt uçuş başlatack
  Türk Hava Yolları'nın uçuş başlattığı 121. ülke belli oldu
  Türkiye Romanya’dan 160 bin paket tur yolcusu bekliyor
  Sadakat programı, yeni kategoriler... Airbnb otel müşterilerinin de peşinde
  Havaalanlarındaki o eziyeti ortadan kaldırmak için çalışma başlatıldı
  Anex Tour 20 Mart sonrası için harekete geçti
  Üç kişinin öldüğü otel yangını davasında otel sahibine tahliye
  DEİK'in Başbakana sunduğu turizm raporunda neler var?
  15 yılda 2.5 milyon misafir ağırladı, partnerlerine teşekkür etti
  'Antalya'da 5. otele gerek yok' dedi, Kıbrıs'a 150 milyon dolara otel açtı
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun