'Bakanlık ve turizm örgütleri şapkayı önüne alıp düşünmeli'

  23.08.2017 - 08:55:36



  Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD), sektörde yaşanan sorunlara ilişkin bir açıklama yaptı. Sektördeki krizle ilgili turizm STK'larının inisiyatif alması gerektiği belirtilen açıklamada, bakanlık ve turizm örgütlerinin şapkayı önüne alıp özeleştiri yapma zamanının geldiği kaydedildi.




  Dernek Genel Sekreteri Hamit Kuk imzalı açıklama şu şekilde:

  ''Özellikle ana taşıyıcı pazarlarda Bakanlık, STK’lar ve yatırımcıların şapkayı önüne koyup özeleştiri yapmaları gerekmektedir. Tüm turizm temsilcilerinin, yaşanan krize karşı bakış açılarını değiştirmeleri gerekiyor.

  'SÜREKLİ AĞLAYAN VE BİR ŞEYLER TALEP EDEN BİR SEKTÖR'
   
  Bugüne kadar yapılan kriz toplantılarında sürekli günü kurtaracak tedbirler konuşuldu ve devletten istenen beklentiler dile getirildi. Bu şekildeki anlayış, turizm sektörü için sürekli ağlayan ve bir şeyler talep eden bir sektör algısı yaratmaktadır. Belli pazarlardaki krizi aşmak için devletin ana unsur olduğu kaçınılmaz lakin turizm temsilcilerinin de geçerli projeleri ve önerileri, masaya koyması gerekmektedir.
   
  Bakanlığımızın, sektörü rahatlatacak tedbirleri alması tabii ki gerekli ancak bunun yanında sektör olarak, 'krizi nasıl bertaraf ederiz' diye kafa da yormamız gerekiyor. Ülkeye 36 milyon turist getirmiş ve 30 milyar dolar döviz girdisi sağlamış bir sektörün, daha etkin çalışması ve mevcut krizle baş edebilmek için tedbirler alması gerekir.
   
  Belli kaynak pazarlarda bugün, sektör olarak yaşadığımız krizin siyasi kaynaklı olduğu aşikar. Türkiye'deki turizm, ticaret birlikleri ve STK’lar sorumluluk alarak, bu krizi çözmek için müdahale etmelidir.

  'SAĞDUYUYU STK'LAR YARATABİLİR, ACİL ŞEKİLDE DEVREYE GİRİLMELİ'
   
  Bilindiği üzere özellikle Almanya ve Hinterland ile Türkiye arasında yaşanan siyasi krizlerde her iki tarafın siyasetçileri, kendi ülke menfaatlerini önde tutar. Ancak iki ülkenin birlik ve  STK’larının bir araya gelerek yaratacağı sağduyu sayesinde; tarafların toplumlarının, daha fazla ayrışması önlenir ve sadece siyasi çözüm beklemenin ötesine geçilir.
   
  Bu sağduyuyu da sağlayabilecek taraflar, her iki ülkenin STK’larıdır. STK’ların iki ülke arasında oluşturacakları ortak çabayla, siyasilerinin arasında arabuluculuk yaparak sorunlar çözülebilir. Bugün Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizde, Turizm STK’larımızın acil bir şekilde devreye girmesi gerekir. Bu şekilde iki toplumun nabzını bir arada tutarak, hem bu ayrışma ortadan kaldırabilir ve hem de mevcut krizi çözmede büyük mesafeler alabiliriz.
   
  Bunun için ilk önce Türkiye’deki STK’lar, Avrupa’daki muhataplarıyla bir araya gelerek, krizle beraber adeta yangın yerine dönen turizm ve diğer ticari faaliyetleri tekrar canlandıracak önlemler alabilir ve öneriler getirebilir.
   
  STK’ların bu çalışmalarına, Bakanlıklar ve yurt dışı temsilciliklerimiz gerekli koordinasyonu sağlayabilir. Ayrıca Avrupa’daki vatandaşlarımızı ve orada bulunan binlerce Türk dernek ve iş kuruluşlarını yine aynı şekilde organize edebilir. Tüm bu çalışmalar, Turizm Bakanlığı merkezli bir kurul ile koordine edilebilir ve hatta finansmanı da bakanlık tanıtma bütçesinden yapılabilir.

  'TANITIMDA YENİ KANALLAR KULLANILMALI'
   
  Ayrıca 2018 tanıtım bütçesi ile Avrupa ve Uzak Doğu'da yapılacak tanıtımlarda broşür, dergi, CD gibi eski moda tanıtımlar yerine sosyal medya kanalları, sosyal medya fenomenleri ve bloggerlar daha aktif kullanılabilir.
   
  Bir taraftan STK’ların muhataplarıyla birlikte yapacağı çalışmalar ve diğer tarafta yeni trend reklam çeşitleri ile yapacağı tanıtımlar, krizin ateşini bir nebze söndürebilir hatta ciddi bir rahatlama bile sağlayabilir.
   
  2018 yılı pazarlama faaliyetlerinin başladığı ağustos ayının ortalarına geldiğimiz bir süreçte, bu çalışmaların bir an önce başlaması hepimizin menfaatine olacaktır. Bizler SAYD olarak, bu çalışmalara elimizden gelen desteği vermeye her zamanki gibi hazırız.''
   
   



  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.08.2017 - 08:55:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Can Garan - 23.08.2017 12:34:53
  Net olmuş. Tebrikler
  Sabri Yılmaz - 24.08.2017 14:48:18
  iyi de somut ne öneriyorsun, dikkat ediyorum hepiniz benzer ezber cümleler ile medyada yer almak istiyorsunuz...siyaseten yapabileceğin bir şey var mı? herkesle kavgalı olmaya çalışan bir ortamı ortadan kaldırabilme şansın varmı? önerin var mı? yoksa senin söylediklerinin de diğer söylemlerde bulunan meslektaşlarından farkı yoktur...onların ağlaması sızlmasını eleştiren senin de onlardan farkı olmaz ki!


  Yorum ekleyin



  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Turizm sektöründeki batık kredi oranı yüzde 3.94'e yükseldi
  Temurci: 2018 İspanya pazarı için toparlanma yılı olacak
  Bodrum'a 170 milyon dolara otel yaptı, sanat ve eğlenceyi bir araya getirdi
  Vali ve MÜSİAD'ın desteğiyle Antalya'da 'Helal Turizm Derneği' kuruldu
  Harcama, destinasyon, satın alma... İşte Alman turistin 2018 tatil eğilimleri
  Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
  Antalya'da yapılacak gıda ve içecek fuarına alkollü içki izni çıktı
  Lüks alışveriş merkezindeki restoran ve kafelerin yıkımı durduruldu
  Uçaklarda silahlı özel harekat polisi dönemi
  Prontotour'un, çocuklu aileler için geliştirdiği 'ProntoKids' turları başlıyor
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Antalya'daki gıda ve içecek fuarına 'alkollü içki' yasağı
  12 gündür haber alınamayan Bodrumlu turizmcinin cesedine ulaşıldı
  Mısır'a merkez bankası ve IMF kökenli ekonomist turizm bakanı
  Avusturya basını: Türkiye'de 5 yıldızlı otelde tatil 4 yıldız fiyatına
  2018'de Türkiye nasıl bir turizm performansı gösterecek? İşte 4 senaryo
  Bakan Kurtulmuş: Elimde olsa ruhsat vermem!
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun