'Bakanlık ve turizm örgütleri şapkayı önüne alıp düşünmeli'

  23.08.2017 - 08:55:36  Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD), sektörde yaşanan sorunlara ilişkin bir açıklama yaptı. Sektördeki krizle ilgili turizm STK'larının inisiyatif alması gerektiği belirtilen açıklamada, bakanlık ve turizm örgütlerinin şapkayı önüne alıp özeleştiri yapma zamanının geldiği kaydedildi.
  Dernek Genel Sekreteri Hamit Kuk imzalı açıklama şu şekilde:

  ''Özellikle ana taşıyıcı pazarlarda Bakanlık, STK’lar ve yatırımcıların şapkayı önüne koyup özeleştiri yapmaları gerekmektedir. Tüm turizm temsilcilerinin, yaşanan krize karşı bakış açılarını değiştirmeleri gerekiyor.

  'SÜREKLİ AĞLAYAN VE BİR ŞEYLER TALEP EDEN BİR SEKTÖR'
   
  Bugüne kadar yapılan kriz toplantılarında sürekli günü kurtaracak tedbirler konuşuldu ve devletten istenen beklentiler dile getirildi. Bu şekildeki anlayış, turizm sektörü için sürekli ağlayan ve bir şeyler talep eden bir sektör algısı yaratmaktadır. Belli pazarlardaki krizi aşmak için devletin ana unsur olduğu kaçınılmaz lakin turizm temsilcilerinin de geçerli projeleri ve önerileri, masaya koyması gerekmektedir.
   
  Bakanlığımızın, sektörü rahatlatacak tedbirleri alması tabii ki gerekli ancak bunun yanında sektör olarak, 'krizi nasıl bertaraf ederiz' diye kafa da yormamız gerekiyor. Ülkeye 36 milyon turist getirmiş ve 30 milyar dolar döviz girdisi sağlamış bir sektörün, daha etkin çalışması ve mevcut krizle baş edebilmek için tedbirler alması gerekir.
   
  Belli kaynak pazarlarda bugün, sektör olarak yaşadığımız krizin siyasi kaynaklı olduğu aşikar. Türkiye'deki turizm, ticaret birlikleri ve STK’lar sorumluluk alarak, bu krizi çözmek için müdahale etmelidir.

  'SAĞDUYUYU STK'LAR YARATABİLİR, ACİL ŞEKİLDE DEVREYE GİRİLMELİ'
   
  Bilindiği üzere özellikle Almanya ve Hinterland ile Türkiye arasında yaşanan siyasi krizlerde her iki tarafın siyasetçileri, kendi ülke menfaatlerini önde tutar. Ancak iki ülkenin birlik ve  STK’larının bir araya gelerek yaratacağı sağduyu sayesinde; tarafların toplumlarının, daha fazla ayrışması önlenir ve sadece siyasi çözüm beklemenin ötesine geçilir.
   
  Bu sağduyuyu da sağlayabilecek taraflar, her iki ülkenin STK’larıdır. STK’ların iki ülke arasında oluşturacakları ortak çabayla, siyasilerinin arasında arabuluculuk yaparak sorunlar çözülebilir. Bugün Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizde, Turizm STK’larımızın acil bir şekilde devreye girmesi gerekir. Bu şekilde iki toplumun nabzını bir arada tutarak, hem bu ayrışma ortadan kaldırabilir ve hem de mevcut krizi çözmede büyük mesafeler alabiliriz.
   
  Bunun için ilk önce Türkiye’deki STK’lar, Avrupa’daki muhataplarıyla bir araya gelerek, krizle beraber adeta yangın yerine dönen turizm ve diğer ticari faaliyetleri tekrar canlandıracak önlemler alabilir ve öneriler getirebilir.
   
  STK’ların bu çalışmalarına, Bakanlıklar ve yurt dışı temsilciliklerimiz gerekli koordinasyonu sağlayabilir. Ayrıca Avrupa’daki vatandaşlarımızı ve orada bulunan binlerce Türk dernek ve iş kuruluşlarını yine aynı şekilde organize edebilir. Tüm bu çalışmalar, Turizm Bakanlığı merkezli bir kurul ile koordine edilebilir ve hatta finansmanı da bakanlık tanıtma bütçesinden yapılabilir.

  'TANITIMDA YENİ KANALLAR KULLANILMALI'
   
  Ayrıca 2018 tanıtım bütçesi ile Avrupa ve Uzak Doğu'da yapılacak tanıtımlarda broşür, dergi, CD gibi eski moda tanıtımlar yerine sosyal medya kanalları, sosyal medya fenomenleri ve bloggerlar daha aktif kullanılabilir.
   
  Bir taraftan STK’ların muhataplarıyla birlikte yapacağı çalışmalar ve diğer tarafta yeni trend reklam çeşitleri ile yapacağı tanıtımlar, krizin ateşini bir nebze söndürebilir hatta ciddi bir rahatlama bile sağlayabilir.
   
  2018 yılı pazarlama faaliyetlerinin başladığı ağustos ayının ortalarına geldiğimiz bir süreçte, bu çalışmaların bir an önce başlaması hepimizin menfaatine olacaktır. Bizler SAYD olarak, bu çalışmalara elimizden gelen desteği vermeye her zamanki gibi hazırız.''
   
     Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.08.2017 - 08:55:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Can Garan - 23.08.2017 12:34:53
  Net olmuş. Tebrikler
  Sabri Yılmaz - 24.08.2017 14:48:18
  iyi de somut ne öneriyorsun, dikkat ediyorum hepiniz benzer ezber cümleler ile medyada yer almak istiyorsunuz...siyaseten yapabileceğin bir şey var mı? herkesle kavgalı olmaya çalışan bir ortamı ortadan kaldırabilme şansın varmı? önerin var mı? yoksa senin söylediklerinin de diğer söylemlerde bulunan meslektaşlarından farkı yoktur...onların ağlaması sızlmasını eleştiren senin de onlardan farkı olmaz ki!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Ulusoy anlatıyor: Borçlar, biletler, çekler, senetler, binalar, alacaklar...
  AKTOB'dan ITB değerlendirmesi: Pazar ne durumda, neler yapılmalı?
  Oya Narin: Turizm döviz gelirinin yüzde 5'i hibe olarak turizmciye dağıtılsın
  Denizbank'ın satışıyla ilgili yeni gelişme: Dubai'ye mi satılacak?
  TÜRSAV'ın yeni yönetim kuulu belli oldu
  Dolar TL karşısında tüm zamanların rekorunu kırdı
  TripAdvisor 2018'in en iyi destinasyonlarını açıkladı
  Türkiye-AB ilişkileri yine geriliyor, Avrupa Konseyi Türkiye'yi kınayacak
  İsrail Rusya'dan yapılacak charterlara kişi başı 60 euro destek verecek
  Tayland'da tur otobüsü kazası: 18 ölü, 33 yaralı
  OTI'nin satın aldığı Ferien Touristik'ten paket tur hamlesi
  'Balkanlara en çok turist götüren tur operatörü olmayı planlıyoruz'
  Bakanlıktan Trabzon Havalimanı açıklaması: Onarıma başlıyoruz
  Turizm yazarlarından Bağlıkaya'ya ziyaret
  Eresin Topkapı'nın yeni genel müdürü Erhan Çakay oldu
  Almanya'da İspanya kan kaybediyor, Türkiye ve Mısır yükselişte
  Hilton'un alt markalarıyla Türkiye'de 4 yeni otel daha açılıyor, işte o şehirler
  Rusya'nın ünlü turizm bölgesindeki oteller HD'ye geçiyor, fiyatları indiriyor
  İranlı turistin harcaması ortalamanın 370 dolar üzerinde
  Şubatta yabancılara kaç konut satıldı, en çok konutu hangi ülke vatandaşları aldı?
  Mısır Ruslara o izni verdi, chrter görüşmeleri nisanda
  Zekeriya Şen yazdı: 2018'de nerelere gitmeli?
  TÜRSAB heyeti Ankara'da 4 bakanla görüştü, hangi bakan ne mesaj verdi?
  Çin'den vatandaşlarına ilginç seyahat yasakları geliyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun