Suriye'de 7 Rus uçağı imha mı edildi?

Başkan Putin’in 11 Aralık’ta ziyaret ettiği, Rusya’nın Suriye’deki askeri üssü Hmeymim ile ilgili çok önemli bir iddia ortaya atıldı. Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant, 2017’nin son gününde üsse yapılan terörist topçu saldırısında en az yedi Rus savaş uçağının tahrip edildiğini öne sürdü. 10’dan fazla askerin de yaralandığı vurgulandı.


Gazete bunun, 2015 sonundan Rusya Suriye’de askeri operasyon başlattığından beri yaşanan en büyük kayıp olduğunu yazdı. Saldırının “radikal İslamcı” gruplar tarafından yapıldığı yazıldı ama ayrıntı verilmedi.

Gazetenin isimlerini açıklamadığı "askeri-diplomarik" iki kaynağa dayandırdığı haber konusunda resmi bir açıklama henüz gelmedi.

Habere göre, 31 Aralık’daki saldırıda en az dört Su-24 bombardıman uçağı, iki Su-35S jeti ve bir An-72 transport uçağı tahrip olurken, mühimmat deposu da zarar gördü.

Bu arada bölgedeki çatışmaları izleyen uluslararası grup "Conflict Intelligence Team”, gazetedeki haberin ardından yaptığı açıklamada, iddia edilen olayla ilgili sorumluluk alan terör grubu olmadığını Telegran hesabından duyurdu. Ayrıca açıklamada, bugüne kadar sıkça yaşananın aksine, sözü edilen saldırı ile ilgili bölgede yaşayan kimsenin sosyal medyada bir fotoğraf ya da video yayınlanamadığının altını çizdi. Bu yüzden Kommersant’daki haberin doğruluğu başka kaynakların da teyidini bekliyor.

Başkan Putin, Mısır ve Türkiye’ye yaptığı son gezi sırasında sürpriz bir şekilde uğradığı Hmeymim üssünde Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşmüş, askerlere hitaben “Zafer kazanmış olarak ülkeye dönüyorsunuz” demişti. (fotografta)

Dün Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’de teknik bir arıza yüzünden 31 Aralık'ta bir Mi-24 helikopterinin düştüğünü ve iki pilotun öldüğünü duyurmuştu.

Haberi dün Rus Sputnk ajansı şöyle duyurmuştu:

"Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de görev yapan Mi-24 helikopterinin 31 Aralık'ta teknik arıza nedeniyle düştüğünü duyurdu. Helikopterin Hama'daki hava üssüne doğru seyrederken düştüğünü belirten Rusya Savunma Bakanlığı olayda iki pilotun hayatını kaybettiğini ifade etti.  Bakanlığın açıklamasında, "Helikopterin hava üssüne 15 kilometre kala sert iniş yapması üzerine 2 pilot hayatını kaybetti. Yaralanan helikopter teknisyeni de Hmeymim hava üssüne götürülerek kendisine gerekli tıbbi yardım sunuldu" dendi. Bakanlık, helikoptere ateş açılmadığını da  belirtti." Kaynak: TürkRus


Bu Haber 04.01.2018 - 09:32:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.