Körfez rüyası bitiyor

  9.01.2018 - 10:24:15  Petrole dayalı, vergisiz refah toplumu hayatı süren Körfez ülkeleri masalı kötü sona gidiyor. Petrol talebinin düşmesiyle zora giren ülkeler, teker teker vergi koyup, ekonomiyi çeşitlendirmek için çok çalışmak zorunda kalacak.  2017 Ortadoğu ve Körfez ülkeleri için hareketli bir yıl oldu. Arap Yarımadası'nın geleneksel dostları ve müttefikleri ile olan krizler ve büyük Körfez bölünmesiyle geçen bir yılın ardından ekonomide de büyük değişiklikler yaşanmaya başladı.

  Küresel yavaşlama, petrol fiyatlarındaki düşüş ve bölge ülkelerinin petrolüne olan ihtiyacın azalmasıyla birlikte ülkeler birbiri ardına reform paketleri açıkladı. Verginin olmadığı refah içinde görülen, tüm dünyanın petrol için avucuna baktığı hatta tüm dünyaya karşı petrolü koz olarak kullanan 'zengin Körfez' efsanesi çatırdamaya başladı.

  100 YIL RAHATTILAR

  100 yıldır petrole dayalı ekonomiyle servetlerine servet katan Körfez ülkeleri şimdilerde robotları vatandaş ilan ederek ekonomideki çeşitliliği artırmaya çalışıyor. Kimi uzmanlar, 20 yıl gibi bir sürede bu ekonomilerin zor günler yaşayacağını söylerken, bazılarına göre ise enerji sektöründeki tüm yeniliklere rağmen önümüzdeki 15-20 yıl bu bölgedeki ülkeler petrol piyasasında belirleyici olacak. ABD'nin petrolde önümüzdeki yıllar içinde bir patlama yapacağı ve baskın güç olacağı da belirtiliyor. Temel sebep ise kaya gazında yaşanan gelişim. Uluslararası Enerji Ajansı'nın bu öngörüsünde 2025 yılında ABD'nin fosil yakıt ihracatçısı olacağı da vurgulanıyor. ABD en son 1948'de net ihracatçı olmuştu.

  S. ARABİSTAN VERGİ KOYDU

  Suudi Arabistan'a bakacak olursak, batı dışında Çin gibi ülkeler yarımadadan petrol alımlarını azalttı. Suudi Arabistan hükümeti ise gelirlerini artırmak için ilk vergileri yürürlüğe koydu. Ülkede evde pişirilen yemeğin maliyetinde yüzde 80'lik bir artış bekleniyor.

  Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) tahminlerine göre, konulan KDV'ler Körfez ülkelerinde petrol dışı GSYİH'de yüzde 1.5-3 arasında bir orana ulaşacak. Bütçe açığı standart hale gelen Suudi Arabistan'da hükümet yetkilileri bugünden itibaren ilk bütçe fazlasının 2023 yılında ancak verilebileceğini düşünüyor. Bu temenninin arkasında ise ekonomik dönüşümün sağlanması ve 2017'de 10 milyon varil olan üretimin 11.03 milyon varile çıkması var. Suudilerin 2023 petrol fiyatı öngörüsü ise 75 dolar.

  SÜBVANSE ETMEK ZORLAŞACAK

  Reuters Petrol Araştırmaları Avrupa ve Afrika Müdürü Serkan Şahin, önümüzdeki 15 yıl içinde bölgedeki çöküş olmayacağını daha uzun vadede bölge ülkelerinin etkileneceğini belirtirken, "Uzun vadede Körfez ülkeleri petrol piyasasında yine söz sahibi olacaktır ancak burada daha çok bir siyasi gerilim var. Suudi Arabistan ve BAE, Arap Baharı'nın kendilerine sıçramaması için çok fazla sübvansiyon verdi. Ancak bu sürdürülebilir değil. İçeride kontrol edilemeyen talep, düşen petrol ihracat kapasitesi olarak geri dönüyor. Son yaşanan vergi ayarlaması da bence sübvansiyonların azaltılması için bir adım" şeklinde konuştu.

  SİNEMA DA GERİ DÖNDÜ

  Suudi Arabistan'da kurulacak olan 500 milyarlık teknoloji şehri NEOM dışında ülkede 2018'de çok büyük değişiklikler olacak. Suudi kadınların araç kullanmalarına izin verilmesi dışında artık spor müsabakalarına da alınacaklar. Ayrıca ülkede sinemalar da geri döndü. 35 yıllık yasağın ardından ilk ticari sinemalar martta açılarak faaliyete geçecek. Uluslararası büyük zincirler 30 milyonluk bu pazarın açılmasından oldukça memnun.

  Turizmde de değişim yaşanıyor. Turistler ülkeye vize alarak girebilecek. Suudi turizm ve ulusal tarih komisyonu iş ve kutsal yerleri görme dışında 2018'de ilk turistik vizesini verecek. Ülke, şu anda 18 milyon olan ziyaretçi sayısını 2030'da 30 milyona çıkarmayı hedefliyor. 2030 için ekonomik dönüşüm planları yapan Suudilerin en büyük hamlesi ise ülkenin en büyük şirketi Aramco'nun bu yıl gerçekleştirilecek olan halka arzı.

  ARTIK HAYAT DAHA PAHALI

  Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) de benzer sorunlar var. Her ne kadar petrole bağımlı olan ekonomiyi dönüştürme konusunda Suudi Arabistan'dan daha önce davrandıysa da BAE'de de ilk vergiler geldi. Ülkede petrolden okul masraflarına, kitaplardan yüksek eğitime kadar birçok üründen KDV alınmaya başlandı. Ülkede yaşam maliyetinin yüzde 1.5 artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  Kaynak: Sabah


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.01.2018 - 10:24:15 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Antalya'daki gıda ve içecek fuarına 'alkollü içki' yasağı
  12 gündür haber alınamayan Bodrumlu turizmcinin cesedine ulaşıldı
  Mısır'a merkez bankası ve IMF kökenli ekonomist turizm bakanı
  Avusturya basını: Türkiye'de 5 yıldızlı otelde tatil 4 yıldız fiyatına
  2018'de Türkiye nasıl bir turizm performansı gösterecek? İşte 4 senaryo
  Bakan Kurtulmuş: Elimde olsa ruhsat vermem!
  TUI İngiltere'nin bir şehrinden daha Dalaman'a uçuş başlatıyor
  TÜRSAB seçimlerine katılım için son 9 gün
  Pegasus'un Trabzon kazası ile ilgili tüm gelişmeler: Ahbap-çavuş ilişkisi...
  Fadıl Akgündüz'ün Caprice Gold projesinde 700 mağdura tebligat gitti
  Numan Kurtulmuş Türkiye'nin 2018'deki turist hedefini açıkladı
  Bakan yineledi: Her şey dahil sisteminden çıkmamız lazım
  Mısır konusunda Rus operatörlerin kafası karışık, Anex beklemeye geçti
  Rusya'dan Türkiye'ye 905 bin kişiyi kapsayan turist yasağı
  Türkiye'den üç otel Conde Nast'ın 'Golden List 2018' listesinde
  Antalya-Konyaaltın'da ucube binalar yükseliyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun