ABD'nin karına Çin ve AB'den tepki

Dünyanın en büyük çelik ithalatçısı ABD’nin çelikte ek gümrük vergisi kararı tepkiyle karşılandı. Avrupa Birliği (AB) viski restini çekmeye hazırlanırken, Çin de uyarıda bulundu. Türk çelik ihracatçıları ise sakin. Tüm ülkelere yüzde 25 vergi getiriliyor olması herkesin eşit etkilenmesi anlamına geldiği için Türk üreticilerin ihracatı devam edecek. Sıkıntıyı şimdiden yüzde 8-15 zamlanan çeliği yüksek fiyattan alacak olan ABD sanayisi çekecek.


ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ithal ettiği çeliğe yüzde 25 gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Bu durum Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Türkiye dünyanın sekizinci büyük çelik üreticisi konumunda. Geçen yıl ABD’ye 2 milyon ton çelik ihracat etti büyüklüğü ise 1.1 milyar dolar. ABD’de kullanılan 100 milyon ton çeliğin üçte biri, 5.5 milyon ton alüminyumun ise tamamına yakını ithal ediliyor. Henüz daha Trump kararını açıklamadan bile ülkede çelik fiyatları 100-150 dolar artmıştı. Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, Reuters’e yaptığı açıklamada Türkiye’nin çelik ihracatında önemli bir etkilenme beklemediklerini belirtti. Ekinci, Trump’ın kararının ardından asıl sıkıntıyı çeliği girdi olarak kullanan ABD sanayicisi ile ABD halkının çekeceğini belirtti. ABD’de de çelik fabrikası olan ve aynı zamanda ihracat da yapan Borusan’ın CEO’su Agah Uğur “ABD’nin çeliğe vergi kararı bu yıl bizim için önemli bir kayıp yaratmayacak. ABD’de çelik fiyatları oturana kadar Türkiye’nin çelik ihracatı bir miktar durabilir; fiyatlar yerleşince tekrar devam eder, toplamda pek olumsuz etki olmaz. ABD sanayisi yüksek fiyattan çelik alacağı için kayıp onlarda olacak” dedi.

Gümrük Bakanlığı verilerine göre 2017’de Türkiye’nin toplam demir-çelik ihracatı 8.25 milyar dolar. Bunun 1.1 milyar doları ABD’ye yapıldı.

FİYATIMIZ AVANTAJLI

Ekinci, Trump’ın belli ülkelere değil tüm ihracata ek vergi getirmesinin kötünün iyisi bir seçenek olduğunu vurgulayarak “Bütün ülkeler bu karardan eşit oranda etkilenecek. Türkiye ihracatına devam edecektir” dedi. Türk ihracatçıların ABD’li yerel üreticilere karşı bir pazar kaybı yaşama riski olup olmadığı ile ilgili olarak ise Ekinci, “Türk çelik sektörü devletten teşvik almıyor. Ancak ABD’ye göre bir fiyat avantajımız var. ABD’de çelik ton başına fiyat 850 dolarlarda. Türkiye’den ithal edilen ürünlerde ise fiyat 600 dolar. İlave vergi uygulansa bile ABD’li üreticilerle aynı fiyata geliyoruz. Dezavantaj görünmüyor” dedi. Haberin devamı>>>
Bu Haber 03.03.2018 - 10:49:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.