'Rusya stratejik silahlar üzerinde çalışıyor'

  2.03.2018 - 09:10:50  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın son yıllarda stratejik silahlar üzerinde çok sıkı bir şekilde çalıştığını bildirdi.  Putin, Federal Meclis konuşmasında, “Son yıllarda ABD’nin füze savunma anlaşmasından tek taraflı çıkmasının ardından teknik ve silahlar üzerinde çalıştık. Bu bizim yeni stratejik silah sektörünün oluşturulmasında önemli bir adım atmamızı sağladı” ifadesini kullandı.

  Yeni silahları da tanıttı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın yeni nükleer silahlar geliştirdiğini de belirterek, “Bu silahların arasında hava savunma sistemleri tarafından engellenemeyen, sınırsız menzilli, güdümlü nükleer füzeler ve nükleer başlıklı su altı drone’ları da var.” dedi.

  Rusya’nın yalnızca savunma amaçlı nükleer silahlar geliştirdiğini ifade eden Putin, “Bize veya müttefiklerimize nükleer bir saldırı olması halinde derhal karşılık verilecektir.” diye konuştu.

  Su altında ilerleyen ve nükleer başlık taşıyabilen yeni bir drone geliştirdiklerini anlatan Putin, “Yüksek hıza sahip bu drone ile uçak gemileri ve kıyı koruma yapıları hedef alınabilir. Kıtalararası mesafeleri aşabilecek bu drone, radarlarla tespit edilemeyecek.” ifadelerini kullandı.

  Rusya’nın hiçbir ülkede bulunmayan füzeler geliştirdiği anlatan Putin, “Sonbaharda yeni bir güdümlü nükleer füze denedik. Bu füze, hava savunma sistemleri tarafından engellenemiyor ve dünyanın tüm noktalarına ulaşabilecek sınırsız menzile sahip.” dedi.

  Böylelikle Rusya’nın protestolar ve uyarılar dışında ABD’nin tehditlerine yanıt verdiğini belirten Putin şöyle devam etti:

  “Bizim çok sayıdaki protestolarımız ve çağrılarımıza rağmen, Alaska ve Kaliforniya’da füze savunma sistemleri çalışıyor. NATO’nun doğuya genişlemesi sonucunda Doğu Avrupa’da iki füze savunma bölgesi oluşturuldu. Füze savunma sistemlerinin kullanım uzaklığı artıyor, Japonya ve Güney Kore’de de kullanılması planlanıyor. ABD’nin füze savunma küresel sistemine deniz birlikleri de dahil. Bunlar Rusya topraklarına doğru genişliyor. Ben hiçbir şeyi abartmıyor, bugün çalışmalar tam hızıyla ilerliyor.”

  “Rusya için en büyük tehdit geride kalmaktır”

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya için geride kalmanın en büyük tehdit olduğunu, bu durumu kırarak gelişme sağlanması gerektiğini belirtti.

  Putin, Federasyon Konseyi konuşmasında “Geride kalmamız en büyük tehdit ve en büyük düşmandır. Durumu değiştirmezsek, bu tehdidin büyümesi kaçınılmaz. Bu durum vücudu içeriden adım adım bozan kronik hastalığa benziyor. Geleceğimizi belirleyen biz olmalıyız ve olacağız” dedi.

  Rusya’da tüm alanlarda sürdürülebilirliğin ve istikrarın sağlandığını dile getiren Putin, ”Bunun sağlanmış olması çok sayıda milletin ve kültürün birlikte yaşadığı federasyonumuz için son derece önemli. Fakat sürdürülebilirlik ilerideki gelişimin garantisi değil, temelidir. Vardığımız istikrarla yetinme hakkımız yok, çözülmesi gereken problemler vardır” diye konuştu.

  Putin, Rusya’nın teknoloji alanında büyük ilerlemelere hazır olduğunu dile getirerek bunun elde edilmiş sonuçlar, Rus halkının birliği ve halkın büyük potansiyeli sayesinde mümkün olduğunu kaydetti.

  Rus lider şu şekilde devam etti:

  ”Dünyadaki gelişmeler medeni özelliğe sahip, bu çağrının boyutu ciddi cevap vermemizi gerektiriyor. Bu tür cevabı vermeye hazırız. Teknolojik ilerlemeye de hazırız. Bunu dışından o kadar parlak görünmeyen ama çok önemli sonuçlara dayanarak söyleyebilirim. Bu sonuçlara, hep birlikte elde ettiğimiz başarılar, Rusya toplumunun birleştirilmesi ve özellikle Rusya’nın, bizim yetenekli ve yaratıcı halkımızın potansiyeli sayesinde ulaşıldı.” Kaynak: Gazetem.Ru


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.03.2018 - 09:10:50 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa'daki kaynak pazarlarda Türkiye hangi ülkede kaçıncı sırada?
  Yunanistan Thomas Cook'un yüzünü güldürüyor, 2018 hedefi 3 milyon turist
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Analiz: Yükselen dolar, Türkiye'nin turizm gelirlerini nasıl etkiliyor?
  Muharrem İnce: İhracat teşviklerini turizmciye de kullandıracağız
  Belediyeden kat karşılığı otel ve iş yeri yapımı ihalesi
  Katar Hava Yolları'ndan IATI'ye ödül
  'İç savaş' mesajıyla gündeme gelen turizmci: Paylaşım bana ait değil
  Turizmciler anlatıyor: 2018'i yarılarken sektörde son durum ne?
  Lufthansa şimdi de Norwegian Air'e göz dikti
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Bu da oldu: Turizmciden 'ben iç savaş istiyorum' mesajı
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun