'Rusya stratejik silahlar üzerinde çalışıyor'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın son yıllarda stratejik silahlar üzerinde çok sıkı bir şekilde çalıştığını bildirdi.


Putin, Federal Meclis konuşmasında, “Son yıllarda ABD’nin füze savunma anlaşmasından tek taraflı çıkmasının ardından teknik ve silahlar üzerinde çalıştık. Bu bizim yeni stratejik silah sektörünün oluşturulmasında önemli bir adım atmamızı sağladı” ifadesini kullandı.

Yeni silahları da tanıttı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın yeni nükleer silahlar geliştirdiğini de belirterek, “Bu silahların arasında hava savunma sistemleri tarafından engellenemeyen, sınırsız menzilli, güdümlü nükleer füzeler ve nükleer başlıklı su altı drone’ları da var.” dedi.

Rusya’nın yalnızca savunma amaçlı nükleer silahlar geliştirdiğini ifade eden Putin, “Bize veya müttefiklerimize nükleer bir saldırı olması halinde derhal karşılık verilecektir.” diye konuştu.

Su altında ilerleyen ve nükleer başlık taşıyabilen yeni bir drone geliştirdiklerini anlatan Putin, “Yüksek hıza sahip bu drone ile uçak gemileri ve kıyı koruma yapıları hedef alınabilir. Kıtalararası mesafeleri aşabilecek bu drone, radarlarla tespit edilemeyecek.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın hiçbir ülkede bulunmayan füzeler geliştirdiği anlatan Putin, “Sonbaharda yeni bir güdümlü nükleer füze denedik. Bu füze, hava savunma sistemleri tarafından engellenemiyor ve dünyanın tüm noktalarına ulaşabilecek sınırsız menzile sahip.” dedi.

Böylelikle Rusya’nın protestolar ve uyarılar dışında ABD’nin tehditlerine yanıt verdiğini belirten Putin şöyle devam etti:

“Bizim çok sayıdaki protestolarımız ve çağrılarımıza rağmen, Alaska ve Kaliforniya’da füze savunma sistemleri çalışıyor. NATO’nun doğuya genişlemesi sonucunda Doğu Avrupa’da iki füze savunma bölgesi oluşturuldu. Füze savunma sistemlerinin kullanım uzaklığı artıyor, Japonya ve Güney Kore’de de kullanılması planlanıyor. ABD’nin füze savunma küresel sistemine deniz birlikleri de dahil. Bunlar Rusya topraklarına doğru genişliyor. Ben hiçbir şeyi abartmıyor, bugün çalışmalar tam hızıyla ilerliyor.”

“Rusya için en büyük tehdit geride kalmaktır”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya için geride kalmanın en büyük tehdit olduğunu, bu durumu kırarak gelişme sağlanması gerektiğini belirtti.

Putin, Federasyon Konseyi konuşmasında “Geride kalmamız en büyük tehdit ve en büyük düşmandır. Durumu değiştirmezsek, bu tehdidin büyümesi kaçınılmaz. Bu durum vücudu içeriden adım adım bozan kronik hastalığa benziyor. Geleceğimizi belirleyen biz olmalıyız ve olacağız” dedi.

Rusya’da tüm alanlarda sürdürülebilirliğin ve istikrarın sağlandığını dile getiren Putin, ”Bunun sağlanmış olması çok sayıda milletin ve kültürün birlikte yaşadığı federasyonumuz için son derece önemli. Fakat sürdürülebilirlik ilerideki gelişimin garantisi değil, temelidir. Vardığımız istikrarla yetinme hakkımız yok, çözülmesi gereken problemler vardır” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın teknoloji alanında büyük ilerlemelere hazır olduğunu dile getirerek bunun elde edilmiş sonuçlar, Rus halkının birliği ve halkın büyük potansiyeli sayesinde mümkün olduğunu kaydetti.

Rus lider şu şekilde devam etti:

”Dünyadaki gelişmeler medeni özelliğe sahip, bu çağrının boyutu ciddi cevap vermemizi gerektiriyor. Bu tür cevabı vermeye hazırız. Teknolojik ilerlemeye de hazırız. Bunu dışından o kadar parlak görünmeyen ama çok önemli sonuçlara dayanarak söyleyebilirim. Bu sonuçlara, hep birlikte elde ettiğimiz başarılar, Rusya toplumunun birleştirilmesi ve özellikle Rusya’nın, bizim yetenekli ve yaratıcı halkımızın potansiyeli sayesinde ulaşıldı.” Kaynak: Gazetem.Ru


Bu Haber 02.03.2018 - 09:10:50 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.