Ören yerleri cüzi bir ücret karşılığında vatandaşlara açılmalı

10 Mayısta, ‘‘2018 Antalya’da Perge Yılı’’ programının sunuculuğunu yapmak üzere İstanbul’dan Antalya’ya seyahat ettim.

2018'in Antalya'da Perge Yılı ilan edilmesi sonrasında AKTOB, Perge'ye dikkat çekmek için sezon açılışını bu antik kentimizde yaptı.

AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı’nın farklı projelerle Antalya turizmine ivme kazandırmak için yoğun mesailer harcadığı, sektör temsilcileri tarafından dile getiriliyor. Etkinlikte bir açılış konuşması yapan Erkan Yağcı, turizm çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi ve valilikten ciddi ve samimi destekler gördüğünü, her yıl Antalya’da farklı bir ören yerini öne çıkararak tarihi yerlere ilginin arttırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Ancak ben ören yerleri konusuna farklı bir açıdan bakmak istiyorum.

Kültür varlığı olan ören yerlerimiz ve müzelerimiz ortalama 25-30 TL giriş ücretleri ile ziyaret edilebiliyor. Demek ki pahalı, neden mi?

Aksu ilçesine vardığımda yönlendirmeleri gözden kaçırıp biraz fazla ilerlediğimi fark ettim, çok geçmeden üç farklı ilçe sakinine ‘’Perge’ye nasıl gidiliyor’’ diye sordum, hayatlarında hiç duymadıkları bir ismi zikrettiğimi düşünmeme neden olacak şekilde, bilmediklerini söylediler.

Az ilerde Anadolu Lisesi çıkışında kalabalık bir öğrenci grubuna ‘’hah tamam genç arkadaşlar şimdi bize bilgi verirler’’ diye düşünerek yaklaştım ancak maalesef 8-10 kişilik öğrenci grubu içinde de -Perge nerede, oraya nasıl gidilir, Perge nedir? Bir bilen çıkmadı. Bulundukları otobüs durağından yürüyerek en fazla 15 dakikada ulaşabilecekleri antik kentten bihaberdiler.

Büyük bir üzüntü ve karmaşık duygular içinde Perge’ye ulaştım. Perge’yi daha evvel ziyaret edememiş olmam Antalya’da hep kısıtlı sürelerde bulunmamla doğru orantılı gelişti ancak yine de bu konuda kendime kızdım.

Haydi diyelim ki halk tarihi yerlere ilgi duymuyor… Peki, o lisede ve diğer okullarda okuyan öğrencileri okul yönetimleri böyle yerlere götürmüyorlar mı? Götürüyorlarsa gençlerimiz neden oraları bilmiyorlar, unutuyorlar mı? Sorun kimde, nerede?

Perge’yi geçen yıl yalnızca 60 bin kişi ziyaret etmiş. Hedefi niye en uzaktaki turisti getirmek üzerine belirliyoruz? Kendi insanımız görmezse bu dalga nasıl büyür?

Bugün müze kart yıllık 50 lira ise, dört kişilik bir aile buna 200 TL ayıramayabilir. Lütfen 200 TL’yi küçümsemeyin. Bence ören yerleri bu ülkenin tüm vatandaşlarına cüzi bir ücret karşılığında ziyarete açılmalıdır. Müze kart verilirken zaten kimlik bilgileri alınıyor, güvenli geçişler sağlanmalı ve hepimizin ortak mirası olan tarihi yerlere girişlerin ücretleri düşürülmelidir. İçten dışa doğru büyüyerek daha sağlıklı tanıtımlar yapamaz mıyız? Asgari ücretle geçinen bir aileye göre belirlenmesi gereken bu hizmet bedelleri maalesef onlar hiç düşünülmeden listeleniyor. Antalya Valiliği, Belediye Başkanlığı ve tüm ülke genelindeki konuyla ilgili kamu kurumları bence öncelikle o bölgede yaşayan öğrencileri, akabinde halkı bu ören yerlerini görmeye teşvik etmelidir.

25.05.2018 - 16:07:33
TurizmGuncel.com Yazıcı Dostu Gösterim