'400 odayla beklenti karşılanmıyor' dedi, 50 milyon €'luk dönüşüme gitti

Son dönemde birçok şirketin yeni gayrimenkul projeleri başlattığı Çeşme’de, bir yenilik de Dilek Holding’in olan Çeşme Sheraton'da gerçekleşecek. Dilek Holding otel ve kongre merkezini baştan aşağı değiştirerek 50 milyon euroluk yatırım yapacak. 15 milyon euroluk bir penthouse’un (çatı katı) da olduğu projede 6 villa, 103 rezidans yapılacak.

Dilek Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İskender Dilek bundan 17 yıl önce Çeşme’deki Büyük Turban Oteli’ni yenileyip, otele Çeşme Sheraton tabelasını astığında çevresindeki tüm gayrimenkuller değerlenmiş, Çeşme’ye ilk kez bir global otel zinciri gelmişti. Bu sezon Çeşme Sheraton yine böyle bir değişimin son hazırlıkları içinde.Hürriyet'ten Elif Ergu'ya konuşan İskender Dilek, bu yaz sonunda oteli yenilerken Çeşme Ilıca’ya yeni bir konsept kazandırmayı hedefliyor. Dilek, otelin oda sayısını düşürüp, kongre merkezini de rezidans ve villaya dönüştürerek, 50 milyon euroluk  yeni bir yatırımı hayata geçirecek. İzmir ve Çeşme’deki gayrimenkul fiyatlarında bu yıl yaşanan rekor artışın devam edeceğini düşünen İskender Dilek ile yapılan söyleşi şu şekilde:
 
'ILICA'DA UZUN ZAMANDIR YENİLENMEYE İHTİYAÇ VAR'
İzmir’de son dönemde yatırımcısına en çok kazandıran yerler arasında. Her ne kadar dövizdeki artışlar, ekonomideki sorunlar etkilese de İzmir ve çevresinde çok yeni projeler var ve ilgi artıyor. Gelişimi nasıl yorumluyorsunuz?
 
İzmir’in de Urla ve Çeşme’nin de değeri artıyor. Yalnızca 2-3 aylığına değil, yaşamlarını buralarda geçirmek isteyen ailelerin sayısında artış var. İstanbul’dan birçok aile buralara yerleşiyor. Bizim otelimizin bulunduğu Ilıca’da uzun zamandır bir yenilenmeye ihtiyaç vardı. Biz de bunu kendi yatırımımızda görüyorduk. Son 3 yıldır da üzerinde çalışıyorduk. Biz Çeşme Sheraton’un yerini 1997 yılında inşaattan almıştık. Bizden önce kaba inşaatı yapılmıştı. Otel 2001 yılında açıldı. Sheraton ile anlaşma yaptık. O dönem için Çeşme’ye ilk gelen global marka olduk. Şimdilerde de böyle büyük bir değişime giriyoruz. Son 3 yıldır bölgedeki değişimi iyi okumaya çalıştık. Tüm enerjimizi buna verdik.
 
Öncelikle otel dışına çıkan bir proje hazırladınız. Villa, rezidansı da kapsıyor. Neden buna gerek duydunuz?
 
Her şey değişiyor. Aileler artık konforlu bir ortamda daha uzun kalmak istiyor. Yazlık evlerin bakımı, her yıl açılması kapanması bir maliyet. Bölgedeki yazlıklar eskidi. Ayrıca konfora olan ihtiyaç da artıyor. Biz otel içinde değişimi düşünürken oda sayısını azaltmanın, daha geniş odalar yapmanın yanısıra rezidans ve villa konseptiyle Çeşme’nin en güzel yerlerinden birinde bir yaşam alanı planladık.

50 MİLYON EUROLUK YATIRIM
 
Ne kadarlık yatırım bu?
 
50 milyon euroluk. Bu işe başlamadan önce özellikle Londra’daki son rezidans projelerini gezdim. En son yenilikleri takip ettik. Projenin mimarı Durmuş Dilekçi. Hepimizin içine sindi. Mevcut yapıyı yumuşatan, çevreye uygun bir proje oldu.
 
'KONGRE TURİZMİ ESKİSİ KADAR CAZİP DEĞİL'
 
Çeşme Sheraton’un büyük bir kongre merkezi var. Değişim aslında o alanda mı olacak? Kongre turizminden vazgeçiyor musunuz?
 
Kongre Merkezi’nde beklediğimiz noktada değiliz. Biz orayı da değiştirmek istedik. Kongre merkezinin tüm fonksiyonları korunacak ama sayı değişti. 1500 kişilik değil, 800 kişilik olacak. Küçük toplantı odaları yapılacak. Kongre turizmi de yazlık beldelerde eskisi kadar cazip değil. Biliyorsunuz yasaklar ve sınırlamalar getirildi. Mayıs 15 ve Eylül 15 arası tıp kongreleri yapamıyoruz. Sebebi de ‘bilimsel amaçlı kongrelerin yazlık yerlerde olması’na getirilen sınırlandırma. Kongre Merkezi’nin son 2 katını tıraşlıyoruz. Daha alçak bir bina olacak.

'ÇOK ODAYLA BEKLENEN KALİTELİ HİZMETİ VEREMİYORSUNUZ'

Otelin oda sayısını azaltıyorsunuz. Buna neden gerek gördünüz?
 
400 oda ile üst segmente bekledikleri kaliteli hizmeti veremiyorsunuz. Oda sayısını azaltmayı bu yüzden istedik. Hepsini suit odaya çevirsek bunu da istemeyenler var. Beklentiler son dönemde uzun dönem konaklamaya yönelik. İçinde mini bir mutfağı olsun, balkonu olsun, mini yaşam alanları olsun isteniyor.  Oteldeki değişim ile 109 tane satılığa çıkaracağımız rezidans ve 6 villa ve bir de penthouse (çatıkatı) olacak.

15 MİLYON EUROYA PENTHOUSE
 
Penthouse’un özelliği ne olacak?
 
Bir kere Ilıca’nın en güzel yerinde. Manzarası müthiş. 1300 metrekarelik bir büyüklükte olacak. 2 katlı. Havuzu özel. Tamamen kişiye özel dizayn edilecek. Otelimizde helikopter pisti de var. 15 milyon euroya satışa çıkaracağız.
 
Müşteri bulur mu şu dönemde?
 
İlgilenenler var. Burası çok özel bir nokta. Denizi ve havası çok özel bir yer. Belki konforu yatırımla her yerde sağlarsınız ama bu kadar özel bir adres bulmanız pek mümkün değil. Çeşme Bodrum gibi bir yer de değil. Arsa üretimi mümkün olan bir yer değil. Çeşme’de arsa üretimi yapılamıyor. Çeşme asla Bodrum gibi olmaz. Bodrum’da dağ bayır her yer proje. Bizim bölge ise asla böyle değil. O yüzden de özelliklerini koruyor. Bizim yerimiz de bu bölgenin en özel yeri. Beldeler arasında en kıymetli yerler buraları. Denizi, manzarası ve konforuyla muhteşem bir penthouse olacak. Yabancılar da ilgi gösteriyor. Ayrıca 6 villamız da var. Otoparktan direkt villalara giriş var. Havuzları kendilerine özel. 300 kişiye rezidans ve villlarla ilgili teklif verdik. İlgi var.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız.

4.08.2018 - 09:18:27
TurizmGuncel.com Yazıcı Dostu Gösterim