Tez Tour'un patronundan Rusya'daki Türk tur operatörlerine ağır sözler

Tez Tour'un patronu Alexander Sinigibsky, Rusya pazarının geleceği, satış acenteleri ile şirket arasındaki ilişkiler ve Tez Tour'un hedefleri konularında önemli değerlendirmelerde bulundu.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Rus turizm basınına açıklamalarda bulunan Tez Tour Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Sinigibsky, çok tartışılacak ifadeler kullandı.

''TEZ TOUR ACENTELERLE EN SAĞLIKLI İLİŞKİYİ KURAN OPERATÖRLERDEN''

''Rusya'daki seyahat acenteleri komisyonlardaki ve promosyonlardaki düşüş konusunda son derece kızgın ve tur operatörlerinin direkt satış yapmalarından endişe ediyor'' şeklindeki soruya Sinigibsky, ''Tez Tour, acenteler ile en sağlıklı ilişkiyi kuran birkaç tur operatöründen biri. Doğrudan satışlarımız var ancak miktarı az. Daha iyi bir pazarlama, müşterinin ne istediğini ve nasıl düşündüğünü anlama konusunda acentelerin bize ihtiyacı var. Bana öyle geliyor ki, bu konu özellikle seyahat sektörü basını tarafından şişiriliyor.'' şeklinde yanıt verdi.'TÜRK TUR OPRATÖRLERİ KALİTE VE KARLILILIĞA DEĞİL SAYIYA BAKIYOR''

Muhabirin, ''Ancak günün sonunda acente komisyonlarının düştüğü bir gerçek'' demesi üzerine Sinigibsky şunları söyledi:

Malesef Rusya seyahat pazarı, kalite ve karlılığa değil sadece sayıya önem veren bir iş modeline sahip Türk tur operatörleri tarafından kontrol ediliyor. Türkiye ile Rusya arasında kriz yaşandığı dönemde, bahsettiğim bu tur operatörleri Rus şirketleri olarak tanındı ancak tarzları değişmedi ve pazarı domine etmeye devam ettiler.

''TÜRK TUR OPERATÖRLERİ RUSYA'YI UCUZ BİR TURİZM PAZARINA DÖNÜŞTÜDÜ''

Muhabir Sinigibsky'e, ''bunları yazabilir miyim?'' demesi üzerine Sinigibsky şöyle devam ediyor:

Evet, bunları yazın. Türk tur operatörlerinin iş modeli, Rusya'yı bir low cost (ucuz) seyahat pazarına dönüştürdü; Ucuza, daha ucuza iş yapalım. Acente komisyonları dahil her şeyi keselim.... Biz bu tarza başından beri karşıyız ama tek başımıza bunu değiştiremeyiz.

''TUR OPERATÖRLÜĞÜ SİSTEMİ DE ÖLECEK''

Klasik perakende ticareti işinin miyadını doldurduğunu düşününyor musunuz siz de?

Her şey, herkes ölecek, buna tur operatörleri de dahil. Acentelerin ölmsinden kısa bir süre sonra tur operatörleri de ölecek. İnsanların sandalyeden dahi kalkmadan her türlü hizmeti alabileceği günler yaklaşıyor. Şu anda sadece kesin zamanını bilmiyoruz.

''UCUZLUK İFLASLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR''

Ancak paket turlar biresel rezervasyonlara kıyasla çok daha ucuz?

Tur operatörleri olarak mevcut dağıtım sistemini muhafaza etmek için büyük çabalar harcıyoruz. Öncelikle bunu otelcilerle olan ilişkilerimizle sağlıyoruz. Otellere diyoruz ki, 'bak, size istikrarlı bir müşteri akışı sağlıyoruz ve verdiğimiz hizmetler çok ucuz. Ancak bu ucuzluk iflasları da beraberinde getiriyor. Dahası, her durumda tur operatörü müşterisinden sorumlu. Vim Avia'nın iflasının ardından ödemeleri kim yaptı'4.12.2017 - 08:54:40
TurizmGuncel.com Yazıcı Dostu Gösterim