Orhan Sancar: TÜRSAB ticaret yapmalı!

TÜRSAB seçimleri yaklaşırken, acentecilerin safları da netleşiyor. Geçtiğimiz genel kurulda Ulusoy'un karşısında yer alan AtlasGlobal BDT temsilcisi ve Kaçkar Turizm'in sahibi Orhan Sancar, yaklaşan yeni genel kurulda Ulusoy'u destekleyeceğinin sinyalini verdi.

TÜRSAB genel kurulu öncesi ''TÜRSAB için bir araya gelelim'' başlıklı bir açıklama yapan turizmci Orhan Sancar, genel kurulda Başaran Ulusoy'u destekleyeceğinin sinyalini verdi.

''16 yıldır sadece seçim döneminde çalışma yaparak muhalefet yapılıyor, bunun anlamı sadece seçim kazanma niyetidir. Yoksa sürekli çalışma yapıp muhalefet olarak öneri getirerek Türsab’a yararlı olma gibi bir düşünceleri yok aslında.'' diyen Orhan Sancar, mevcut yönetimin TÜRSAB için yararlı hizmetlerde bulunduğunu savundu.TÜRSAB 2000'Lİ YILLARA KADAR BASİT BİR MESLEK ÖRGÜTÜYDÜ''

Mevcut yönetimin, 2000'li yıllara kadar basit ve yaptırım gücü olmayan TÜRSAB'ın son 15 yılda etkin ve atak bir yol izleyerek üyelerini en iyi şekilde savunur hale geldiğini söyleyen Sancar, ''Ülkemizde turizmi ile ilgili alınan tüm kararlarda Türsab’ın etkin rolü olmuştur. Ülkemiz ile ilgili tüm yurt içi ve yurtdışı tanıtım, temsil, kongre ve toplantılarda Türsab’ın imzası ve liderliği vardır.'' ifadelerini kullandı.

TÜRSAB'ın ticaret yapmasının doğru olduğunu savunan Orhan Sancar, şunları söyledi:

''TÜRSAB TİCARET YAPMALI''

''Tabi tüm bu faaliyetlerin etkin bir şekilde yürütülebilmesi için Türsab’ın ekonomik açıdan da güçlü olması gerekiyor. Turizmin yarattığı sinerjiden bir çok sektör yararlanıyor ve ciddi kazançlar elde ediyor. Neden bizim meslek kuruluşumuz bu ekonomik kazanımlar ile üyeleri için güçlü olmasın? Yasalar bu tür ekonomik kazanımlar için meslek kuruluşlarının ticari şirketler kurmasını tavsiye ediyor ve denetlenmesinin de önünü açıyor.
Yani şahsi rantların olmadığı ticari faaliyetlere yasalar elveriyor. Bu sayede meslek kuruluşumuz üyelerine yurt içinde ve yurtdışında devlete yük olmadan yardımcı olabiliyor. Aksi takdirde ödenemeyen üyelik aidatlarından ve acente kayıt ücretlerinden başka geliri olmayan Türsab pasif bir meslek kuruluşuna döner.''

''HACİZ Mİ UYGULANMIŞ, METAL YORGUNLUĞU MU VAR?''

''Gelin hep beraber yönetimde yer alalım, yolsuzluk varsa tespit edelim, suç duyurusunda bulunalım ve yönetim içerisinde sesimizi yükseltip yanlışları düzeltelim. Sadece başkanın aldığı kararların uygulanmasını engelleyelim.'' diyen Sancar, ''Haciz mi uygulanmış, metal yorgunluk mu var, hepsini ortak yönetimde sorgulayalım.'' dedi.

''BOŞ VAATLER''

Üstü kapalı olarak Firuz Bağlıkaya'nın ''yeni acente kurulmasına müsade etmeyeceğiz'' sözünü de eleştiren Orhan Sancar, ''Acentelik belge vermeyi dondurmak, belge bedellerini yükseltmek, Rekabet Kurulu ve kanunların elverdiği ölçüde uygulanabilir ama ticaret yapmayı kimse durduramaz, boş vaatler ile uğraşmayalım.'' değerlendirmesinde bulundu.

TUR OPERATÖRLERİNE 'TEKELCİ' SUÇLAMASI

İsim vermeden büyük tur operatörlerini tekelcilikle suçlayan ve acentelerin bu tekelci zihniyetten kurtarılması gerektiğini kaydeden Sancar, turizm talebinin tüketici tercihleri tarafından elirlenmesi gerektiğini söyledi.


8.11.2017 - 14:39:46
TurizmGuncel.com Yazıcı Dostu Gösterim