'Güvenlik sorunuyla yol alamayız, yedek akçeleri kullanıyoruz'

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), sektör buluşmalarının ilkini Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu ile gerçekleştirdi. Toplantıda turizmin mevcut durumu, terör ve sektöre etkileri, İstanbul'un uçak yakıt desteğinin dışında bırakılması, gelirlerde yaşanan kayıplar, ülkedeki atmosfer ve daha pek çok konu masaya yatırıldı. İstihdamdaki kaybın yüzde 40'ı aştığını belirten otelciler, çok sayıda işletmenin iflasla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.
varken
Savaş Daş - TurizmGüncel

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği üyeleri, Swissotel The Bosphorus'un ev sahipliğinde Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek genel olarak Türkiye'de, özelde ise sektörde yaşanan gelişmeleri masaya yatırdı.

''REİNA SONRASI: REZERVASYON İPTALİ YOK, ÇÜNKÜ REZERVASYON YOK

Özellikle Reina saldırısı ile zirveye ulaşan Türkiye'deki terör saldırıları, en çok turizm sektörünü vurdu. Aralık ayıyla birlikte yavaş yavaş toparlanma sürecine giren İstanbul turizmi, Reina saldırısı sonrası yeniden umutları bir başka bahara erteledi. Rezervasyon iptali olup olmadığını sorduğumuz otelcilerden, ''Rezervasyon iptali yok. Çünkü rezervasyon yok'' yanıtını aldık.''TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞABİLİRİZ''

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'de ve sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmesine, ''Türkiye'deki durum çok ciddi. Sektör olarak önemli tecrübelerimiz var ve istenmesi durumunda bunları gerekli mercilerle paylaşmaya hazırız.'' diyerek başladı konuşmasına.

2016'nın çok zor bir yıl olacağını söylediğinde kendisine tepki gösterildiğini ifade eden Bayındır, ''2016'nın çok zor bir yıl olduğunu gördük. OHAL nedeniyle iflas erteleme isteyemeyen otellerin, OHAL kalktığında peş peşe iflas isteyeceğini, bu nedenle desteklenmesi gerektiğini aktardık.'' diyor.

''İSTANBUL İÇİN TANITIM KAMPANYASI YAPMANIN ANLAMI YOK''

TÜROB yönetimi, yaşanan son terör saldırıları ve özellikle Reina katliamından sonra İstanbul için tanıtım çalışması yapmanın bir anlamı olmadığı görüşünde. Nedeni ise konunun turizm ya da İstanbul ile ilgili değil, genel olarak Türkiye'nin içinden geçtiği süreç ile ilgili olması. Bayındır, ''İstanbul'da ortalama konaklama süresi 2.5 gün. Biz insanların İstanbul'u yaşamaları için daha fazla kalmaları, yerel halkın gittiği yerlere gitmeleri için; kısacası İstanbul'a dokunabilmeleri için daha uzun süre kalmaları noktasında tanıtım yapıyorduk. Şu anda bunu da diyemez olduk. Bu terör olayları bitmeden bizim yeni bir çalışmaya başlamamız çok zor. Terör olayları bitecek ve biz 3 yıl sonrasına gidip yeniden tanıtıma başlayacağız. Şu anda tanıtım yapsak ne olur?'' değerlendirmesini yaptı.''ODA BAŞINA GELİR 68 EURODAN 43 EUROYA DÜŞTÜ''

Otellerin cirolarında çok büyük düşüşler olduğunun altını çizen Bayındır, 67.8 euro olan oda başına gelirin 43 euroya gerilediğine dikkat çekti. Otellerin, özellikle de kiralık otellerin personel maaşlarını ödeyemez duruma geldiğini ifade eden Bayındır, ''Yurt dışında 'Türkiye'ye gitmeyin' kampanyaları yapılıyor. Türkiye'de yaşanan olaylar ise buna zemin hazırlıyor. Ne bir acil kriz yönetimi masamız ne de buna ilişkin bir hazırlığımız var.'' şeklinde konuştu. 

''AYRIŞTIRICI DİLİN ORTADAN KALKMASI LAZIM''

Türkiye'de ayrıştırıcı dilin ortadan kalkması gerektiği uyarısında bulunan Timur Bayındır, 2017 yılı için ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

''Reina'daki terör saldırısı olmasaydı 2017 yılının ilk 6 ayı sektör için belirleyici olacaktı. Ancak saldırı sonrası bundan sonraki 10 ay belirleyici olacak. Dahası, 2017 çok daha zor bir yıl olacak.

Bir yandan da sadece Türkiye'de sorun yaşanmıyor. Mesela İtalya'da da yüzde 30 kayıp var. Ama öte taraftan bunun meyvesini toplayan ülkeler de var...''

''İSTANBUL NEDEN UÇAK YAKIT DESTEĞİNİN DIŞINDA BIRAKILDI?''

''Uçak yakıt destekleri verilirken İstanbul neden dışarıda bırakıldı?'' sorusunu soran Bayındır, ''İstanbul'a çok sayıda bütçeli hava yolu şirketi uçuyor. Bunlara destek verilebilirdi. Dahası, Sadece İstanbul değil, Türkiye'nin genelinde bu yakıt desteklerinin sağlanması gerekirdi.'' derken, söz alan TÜROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, ''Charter uçaklarla İstanbul'a gelen turistler buradan Türkiye'nin dört bir yanına dağılıyor. Dolayısıyla İstanbul'u destek kapsamına almak, diğer destinasyonları da desteklemek anlamına gelecekti.'' değerlendirmesini yaptı.''2017 İÇİN KONGRE VE TOPLANTILAR SIFIRLANDI''

Büyük kentlerde turizmi besleyen en önemli ayaklardan birinin de kongre ve toplantılar olduğuna dikkat çeken Timur Bayındır, ''2017 için İstanbul'un kongre ve toplantıları sıfıra inmiş durumda. Kongre turizminin canlandırılması gerekiyor ancak sektörün bu konuda yapabileceği çok fazla bir şey yok. Kongre ve toplantı acenteleri İstanbul'a gelmek istiyor ama bu sefer de katılımcı sayısı düşüyor. Aynı kongre İstanbul'da yapıldığında 100 kişi katılıyorsa, başka ülkede yapıldığında 1000 kişi katılıyor.'' şeklinde konuştu.

''BAKANLIKLA SEKTÖR ARASINDAKİ İLİŞKİ ZAYIFLADI''

Eskiden bakanlıkla sektör arasında daha yakın bir ilişki olduğunu kaydeden Timur Bayındır, son yıllarda bu ilişkilerin zayıfladığına vurgu yaptı. Bayındır, ''Bakan okur, değerlendirir, imzalar. Bunun ötesinde önemli olan sektörü bilen bürokratik kanadın olup olmaması. Bakanlık bürokrasisi işin idari yanını iyi bilebilir; ama turizm dinamik bir sektör, daha yakın bir iş birliği gerekiyor.'' dedi.

TÜROB Başkanı, sektörde yaşanan iş gücü kaybı ile ilgili ise şu noktaların altını çizdi:

''İSTİHDAM YÜZDE 40 DARALDI''

''Sektördeki iş gücü kaybı yüzde 40. Otelciler 10 yıllık personelin işine son vermek durumunda kalıyor. Bu son derece üzücü bir durum. Dahası, bir de çıkarılan personelin tazminatının nasıl verileceği sorunu gündeme geliyor.

SSK ve gelir vergisi neredeyse personel maaşının yarısına eşit. Biz, 'Bunları 1-2 yıl almayın, borçlanalım' dedik, ancak kabul edilmedi.

Otelci kirayı ödeyemiyor, mülk sahibi ile anlaşıp kira ödemiyor. Ancak devlet bu ödenemeyen kiranın muhtasarını almaya devam ediyor. Otelci tesisi yapmak için kredi almış ancak şu anda bunu ödeyemiyor. 'Bunları yapılandırın' dedik, ondan da sonuç alamadık.''''2023 HEDEFLERİNE NASIL ULAŞACAĞIZ?''

İstanbul'da şu anda 200 bin otel yatağının bulunduğunu ve bu yataklarda yılda 30 milyon insanın ağırlanabileceğini söyleyen Bayındır, ''Ama İstanbul'a 11 milyon ziyaretçi geliyor ve bunların sadece 5-6 milyonu otellerde konaklıyor. Gerisinin nerede konakladığını biz de bilmiyoruz. Eskiden buna 5 milyon da yerli misafir eklenirdi ancak işler bozulduğu için yerli misafir de gelmez oldu. 2003'ten 2008 yılına kadarki sürede turist başına ortalama harcama 800 dolardan 820 dolara çıkabildi. 2023'e 6 yıl var. Bu sürede de hadi 850 dolara çıksın. 2023 hedefi olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefine nasıl ulaşacağız? Misafir sayısına ulaşsanız bile, 50 milyar dolar gelir elde etmeniz için kişi başına harcamayı 1000 euroya çıkarmanız gerekiyor.''

''TURİZMCİLERİN İÇİNDE OLDUĞU YATIRIM İZLEME KURULU KURULMALI''

Timur Bayındır ayrıca, bir süre önce gündeme getirdikleri Yatırım İzleme Kurulu konusuna da değinerek, ''İstanbul'da konaklama yatırımları plansız ve kontrolsüz artıyor. Dünyanın pek çok şehrinde otel dolulukları yüzde 80'e ulaşmadan yeni yatırıma izin verilmiyor. Bizde ise herkes otel yatırımı yapıyor. Bu nedenle otel yatırımlarının kontrollü yapılması ve ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirilmesi gerekiyor. Turizm sektöründekilerden bu konuda bürkrasiden daha fazla bilgiyesahip. Bu nedenle ilgili kurumlar ve turizmcilerden oluşan bir yatırım izleme heyeti kurulması gerekiyor. Turizmcileri dahil etmeden alınan kararlar, çoğu zaman uygulanabilir olmuyor.''dedi.OTELLER OLAĞANÜSTÜ DURUMLARA HAZIR MI?

En son Reina'da yaşanan terör olayı, ister istemez tesislerdeki güvenlik önlemlerini de akıllara getiriyor. Otellerin bu tip olağanüstü durumlar için hazırlıklı olup olmadıkları, neler yaptıkları sorusuna TÜROB Başkan Yardımcısı Armin Zerunyan yanıt verdi:

''Her otel bir güvenlik planı oluşturur ve bunu bağlı bulunduğu valiliğe verir. Güvenlik planını ise o otelin birlikte çalıştığı güvenlik şirketi hazırlar. Sadece terör değil, yangın ve deprem durumları için de geçerli bu. Biz TÜROB olarak 5 bin 600 kişiye bu alanda ücretsiz eğitim verdik.

Güvenlik krizi olsun veya olmasın, otellerin her zaman bir kriz planı vardır. Otel ve AVM'ler insanı içine çağıran mekanlardır. Ancak biz bazı durumlarda (önemli toplantı ve etkinliklerde) otelin 50 metre dışında güvenlik almak zorunda kalıyoruz. Oteller olarak gıdadan depreme ve teröre kadar ayrı ayrı güvenlik planlarımız var.''

''GÜVENLİK SORUNU ÇÖZÜLMEDEN YOL ALAMAYIZ, YEDEK AKÇELERİ KULLANIYORUZ''

Reina'daki saldırının yaşam biçimini hedef aldığını ve gerek Sultanamet saldırısı, gerekse Reina saldırısı sonrası tepkilerini gösterdiklerini ifade eden Armin Zerunyan, ''Ama bu kadar. Daha fazlasını yapamayız çünkü konu siyasi olduğu için çözümü de siyasi. Yılbaşı kutlamalarına yönelik kampanyalar nedeniyle basın üzerinden değil ancak devlet nezdinde atmamız gereken adımları attık. Dahası, bir adım atılacaksa o adımı sadece TÜROB'un değil, tüm turizm STK'larının birlikte atması gerekiyor.'' diyerek şu noktanın altını çizdi:

''Güvenlik sorunu çözülmeden yol alamayız. Eğer hayatları söz konusu ise gelmez insanlar. Şu anda yedek akçeleri kullanıyoruz. Her otelci gücü oranında dayanmaya çalışıyor. Türkiye'nin artık bu tür olaylarla manşetlere çıkmaması lazım. Bu sağlanana kadar elimizden geleni yapıp işimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Maçtan çıkarken, havalimanına girerken, yılbaşında eğlenirken insanların ölmemesi gerekiyor.''''PEK ÇOK OTEL KEPENK KAPATMAK ZORUNDA KALACAK''

İstanbul otellerinde düşüş trendinin 2013 Gezi eylemleri ile başladığını belirten Müberra Eresin ise, Türkiye'nin o süreci yurt dışında iyi anlatamadığı düşüncesinde. Devamında otellerin tasarruf tedbirleri almaya yöneldiğini ve yüzde 40 iş gücü kaybının yaşandığını kaydeden Eresin, bu kaybın daha da artacağını ve pek çok otelin kepenk kapatmak zorunda kalacağını belirtiyor.

''BAKANLIK EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU'NDA MUTLAKA YER ALMALI''

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun içinde yer almadığına ve orada turizm adına kararlar alındığına dikkat çeken Eresin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın EKK'nın içinde bulunası gerektiğini yıllardır anlattıklarını ifade etti.Toplantıya katılan TÜROB temsilcileri şu isimlerden oluştu:

Başkan Timur Bayındır

Başkan Yardımcısı Müberra Eresin (Eresin Hotels Genel Müdürü)

Başkan Yardımcısı Armin Zerunyan (Hilton Worldwide Türkiye Bölge Müdürü)

YKÜ Gerhard Struger (Swissotel The Bosphorus ,Genel Müdür, Türkiye ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Fairmont Raffles Hotels International)

Genel Sekreter Hediye Güral Gür (NG Hotels İcra Kurulu Başkanı)

YKÜ Ayhan Hacıbektaşoğlu (Barın Hotel Genel Müdür)

YKÜ Ziya Cihan (WOW İstanbul Hotels&Convention Center Genel Müdürü)

YKÜ Dr. Faik Öztunç (Divan Otelleri Danışmanı)

YKÜ Can Göktaş (The Ritz Carlton Genel Müdürü)

YKÜ Taner Yallagöz (Yaşmak Hotels Yönetim Kurulu Başkanı)

YKÜ Kasım Zoto (Armada Hotel Yönetim Kurulu Başkanı)

TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir


4.01.2017 - 16:26:47
TurizmGuncel.com Yazıcı Dostu Gösterim